JU „Vode Srpske“ za sopstveni nerad oko izgradnje drinskog nasipa krive gradonačelnika Bijeljine

Iz javne ustanova „Vode Srpske“ po treći puta u kratkom vremenskom razmaku kritike na svoj račun usmjeravaju na one koje ih upućuju prema njima. Nakon poslanika opozicije u NSRS Nebojše Vukanovića i portala Antikorupcija.info, ovoga puta „kriv“ im je gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović. Juče (29.04.2024.) su osuli  paljbu po prvom čovjeku izvršne vlastu u gradu gdje se nalazi sjedište ove ustanove.

 

IZVOR: Antikorupcija

 

Naime, bijeljinski gradonačelnik Ljubiša Petrović protekle sedmice gostovao je u emisiji „MAT“ BN televizije, gdje je rekao da se radi pogrešna dionica puta, kada je u pitanju Drinski nasip.

 

„Po pitanju Drinskog nasipa moram da kažem da ni tu nismo zatekli nijedan jedini dokument. Mnogi su pričali, pisali prije 2021. godine da „treba ovo, treba ono“. Međutim, mi kada smo došli, kažemo :’Dajte nam bilo kakav dokument’, kažu: “Nemamo ništa gradonačelniče”. Krenuli smo sprovoditi postupak eksproprijacije, završili naš dio nadležnosti, građevinsku dozvolu, ali ono što se desilo u međuvremena, od 2014, od onih posljednjih epskih poplava, do 2020. jeste period od šest godina kada su izgubljeni finansijeri. A zašto su izgubljeni finansijeri? Zato što Javna ustanova „Vode Srpske“ i Vlada Republike Srpske zbog nesprovođenja bilo kakvih procedura za tih šest godina… kreditori su, jasno, povukli svoja sredstva i sada su obezbjeđena samo finansijska sredstva za ovih prvih 2,8 kilometara. I to su započeli radove gdje ljudi, koji žive u Janji, kažu: “Gradonačelniče, ova dionica što se sada radi prvo, ona ama baš nikakvu zaštitu od poplava neće pružiti”. Zašto? Jer se radi pogrešna dionica, trebalo je još uzvodno, jer sada voda može, bukvalno, da dođe i odnaprijed i odnazad. Zaista, kaže, ne znam na koji način rade, ko ih savjetuje, ali potpuno ne pruža nikakvu zaštitu. A koliko je novca u prošlosti pokradeno, nasipi… kao u Holandiji mi smo to mogli imati“ – izjavio je Petrović na BNTV.

 

Iz JU “Vode Srpske” su se zbog ovih njegovih izjava našli prilično “uvrijeđeni”, pa su “presavili tabak” i u svoje i ime Vlade RS, koja je takođe prozvana od Petrovića za “Drinski nasip”, zbog kojeg se, kako je takođe izjavio, građani ne osjećaju bezbjedno kada su u pitanju poplave.

 

“S tim u vezi, Javna ustanova „Vode Srpske“ ima obavezu da javno reaguje, i poruči Ljubiši Petroviću koji je očigledno „stručnjak za sve“, da bi za građane Bijeljine i Republike Srpske najbolje bilo da se svako bavi poslovima iz svoje nadležnosti, bez usiljenih pokušaja prikupljanja jeftinih političkih poena tamo gdje ne postoji ništa sporno, kao što je izgradnja drinskog nasipa. U Javnoj ustanovi „Vode Srpske“ kao nadležnoj republičkoj instituciji za upravljanje vodama zaposleni su najbolji inženjeri građevine i hidrotehnike koje Republika Srpska ima. Na osnovu inženjerskog mišljenja i stručnih detalja u izrađenom projektu izgradnje drinskog nasipa u Semberiji, jasno je da je upravo dionica drinskog nasipa od ušća rijeke Janje u Drinu do ustave u Janji u dužini oko 2.800 metara najkritičnija za odbranu Semberije od poplava rijeke Drine, i zbog toga je ta dionica bila prioritetna za izgradnju. A javnost sama neka procijeni da li je za izgradnju drinskog nasipa relevantnije mišljenje Ljubiše Petrovića ili inženjera koji su za to stručni i rukovode projektom izgradnje nasipa” – nisu štedili u JU “Vode Srpske” gradonačelnika Petrovića, a usput ni komplimente i samohvalu na svoj račun.

 

U svom reagovanju nisu mogli da izbjegnu poznatu činjenicu da obezbijeđena kreditna sredstva Svjetske banke za izgradnju kompletne trase drinskog nasipa u Semberiji u dužini oko 33 kilometra nisu realizovana i da je taj proces zaustavljen, jer procedure Svjetske banke nisu dozvoljavale da se vrši eksproprijacija zemljišta na osnovu utvrđivanja opšteg interesa.

 

“Rješavanje imovinskih odnosa na trasi drinskog nasipa bila je obaveza upravo gradske uprave Grada Bijeljina, i sa time se mnogo kasnilo. To je glavni razlog što je Vlada Republike Srpske morala da iznađe novi način finansiranja izgradnje drinskog nasipa po fazama, putem kredita Evropske investicione banke. A, kada su Vlada Republike Srpske i Javna ustanova „Vode Srpske“ uspjeli ponovo da pokrenu ovaj projekat, bez ikakvog realnog razloga čekalo se više od šest mjeseci na izdavanje građevinske dozvole od strane gradske uprave Grada Bijeljina na čelu sa Ljubišom Petrovićem, iako je po zaključenom sporazumu obaveza Grada Bijeljina bila da obezbijedi građevinsku dozvolu i sve prateće saglasnosti. Dakle, Ljubiša Petrović direktno je odgovoran za odugovlačenje u izgradnji drinskog nasipa u Semberiji! Stoga, smatramo da su komentari Ljubiše Petrovića na temu izgradnje drinskog nasipa krajnje nekorektni i nepotrebni. Time je samo javno pokazao – ili neznanje, ili zlonamjernost” – naveli su reagovanju iz JU “Vode Srpske”.

 

Podsjećamo, prethodno su iz ove ustanove 26.03.2024. godine reagovali na istupe u javnosti poslanika u NSRS Nebojše Vukanovića, tvrdnjama da je komentarima na temu prodaje zemljišta u njihovom vlasništvu u Trebinju bio cilj da se „Vodama Srpske“ nanese „šteta ugledu“.

 

Četiri dana ranije (22.03.2024.) „ostrvili“ su se i na aktiviste koji se u Republici Srpskoj bore protiv nelegalne eksploatacije šljunka, te su, kako su naveli, „upozorili javnost na zlonamjerne aktivnosti takozvanih „neformalnih grupa građana“ koje se finansiraju iz inostranstva“.

 

Povodom ovih istupa, a posebno zbog jučerašnjeg negodovanja na izjave gradonačelnika Bijeljine, reagovali su iz NGG „Za legalnu i nekontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj“.

 

„Nemamo namjeru niti potrebu da stajemo na stranu Ljubiše Petrovića, ali moramo reći da su se i nama obraćali mještani Janje tvrdnjama da su uznemireni zbog načina na koji se gradi nasip na njihovom području i da se brinu i više nego što je počela gradnja obaloutvrde. Izgleda da su za „Vode“ krivi svi koji im upućuju primjedbe na rad i postupanje, samo su oni ispravni, a to, po nama, nije ni izbliza tako. Za njih su svi „navodni“ i „takozvani“ i više se brane od navodnih napada, nego što rade svoj posao, a to je sve ono što bi građanima u blizini vodotoka u RS trebalo biti od koristi da su zaštićeni od budućih eventualnih poplava. Oni za nas sve više postaju „navodna i takozvana“ ustanova od javnog interesa, a i direktor im se manje bavi svojim poslom, a više politikom, a svjedoci smo da i to ne radi baš uspješno“ – reakcija je iz NGG.

 

Direktor JU „Vode Srpske“ Miroslav Milovanović, istovremeno je i predsjednik Gradskog odbora SNSD-a Bijeljina, a donedavno je slovio i kao potencijalni protivkandidat gradonačelniku Ljubiši Petroviću, na narednim lokalnim izborima. Korištenje javne ustanove za obračun sa političkim protivnicima i kritičarima vladajuće stranke u RS i njenih kadrova nije izuzetak, nego pravilo, kada se tiče „Voda Srpske“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *