PODRŠKA ZAPOŠLJAVANJU, SAMOZAPOŠLJAVANJU I STARTAPIMA: Kako se troši fiktivnih 111.900.000 KM?

Foto: MPOS

U 2023. i 2024. godini Ministarstvo porodice, omladine i sporta (MPOS) i Ministarstvo privrede i preduzetništva (MPP) za zapošljavanje, samozapošljavanje i podršku preduzetništvu mladih izdvojili su nula konvertibilnih maraka. Prema Omladinskoj politici RS, MPOS i MPP su dužna izdvojiti samo za podršku startapima 60.000.000 KM u periodu od pet godina. Nakon trećine tog intervala oba ministarstva pokazuju da nisu napravila niti jedan korak. 

 

Piše: Ljupko Mišeljić

 

Tri sankcionisane firme povezane sa predsjednikom Miloradom Dodikom i njegovom porodicom na tenderima su dobile 1.801 posao vrijedan 240,4 miliona evra. Dok novca za firme bliske vlastima ima, za mlade nema.

Ministarstva nadležna za sprovođenje mjera vezanih za podršku zapošljavanju mladih odgovornost za neurađen posao prebacuju jedni na druge, ili na druge inistitucije.

 

Ministarstvo privrede i preduzetništva tvrdi da je podrška samozapošljavanju, zapošljavanju i startapima odgovornost i nadležnost drugog ministarstva, odnosno onog zaduženog za porodicu, omladinu i sport. Iz ove institucije nisu poricali odgovornost već  potvrdili da ipak ove i prošle godine nisu pružili podršku ovom strateškom prioritetu. 

 

 

 

Dragan Kuprešanin iz Ministarstva porodice, omladine i sporta za SPIN info kaže da u ovoj godini takođe nemaju izdvajanja za ovaj projekat, a da će informacije o ukupnom utrošku biti dostupne nakon što ih usvoji Vlada Republike Srpske. 

 

„Obavještavamo Vas da je u pripremi informacija o realizaciji programa, projekata i aktivnosti drugih nadležnih Republičkih organa uprave, Republičkih upravnih organizacija kao i jedinica lokalnih samouprava, koji će biti javno dostupan, a nakon što ga usvoji Vlada Republike Srpske. Sugerišemo da informaciju o dosad dodjeljenim sredstvima u 2023. godini za zapošljavanje, samozapošljavanje i startape, a u okviru realizacije Omladinske politike Republike Srpske 2023-2027. godine, zatražite od nadležnih institucija ili da naknadno pristupite sveobuhvatnoj informaciji koja je trenutno u pripremi“ – saopštava šturo Kuprešanin. 

 

Tako MPOS zanemaruje nadležnost za koordinaciju provođenja ovog strateškog prioriteta Omladinske politike RS, te dužnost investiranja u startape.

 

Ko je nadležan?

 

Tatjana Ćeranić iz Ministarstva privrede i preduzetništva tvrdi da ovo ministarstvo nije imalo podsticaje za zapošljavanje, samozapošljavanje i startape, a nema ni planirana sredstva za ove namjene u 2024. godini. Odgovornost prebacuje na Zavod te na Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite i Zavod za zapošljavanje RS.

 

 „Sredstva za zapošljavanje i samozapošljavanje pa i startape ima Zavod za zapošljavanje pa možete kontaktirati Zavod. Razvojna agencija Republike ima projekat Akcelerator kroz koji omogućava kupovinu i manji obim finansijske podrške za najbolje ideje. IRB ima kreditnu liniju za početne poslovne aktivnosti, a Ministarstvo za porodicu nadležno je za Omladinsku politiku i možda ima sve ove podatke objedinjene“ – saopštava Ćeranić. 

 

Vedrana Milinković iz Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske kaže da programe podrške samozapošljavanju, zapošljavanju i startapima za koja je sredstva izdvajala dominantno Republika Srpska nisu imali još od 2019. godine. 

 

„Mladi su posebna ciljna grupa u pripremi i definisanju projekata zapošljavanja koje realizuje Zavod za zapošljavanje Republike Srpske. Kroz realizaciju svih projekata, posebno se vodi računa o zapošljavanju mladih“ – ističe Milinković, napominjući da je kroz brojne projekte Zavoda omogućeno mladima sticanje prvih radnih iskustava, novih znanja i vještina, osposobljavanje za samostalan rad u struci, što doprinosi zadržavanju mladih u Republici Srpskoj.   

 

Po programima zapošljavanja u toku prošle godine zaposleno je 358 lica starosti od 15 do 30 godina, kaže Milinković. Na koji način je podijeljen ovaj novac posebna je priča.

 

Direktan doprinos zapošljavanju mladih i ostanku u Republici Srpskoj jedan je od razvojnih efekata i doprinosa ostvarenja prioriteta Omladinske politike Republike Srpske. Iz budžeta RS, kreditnih sredstava, donatorskih programa, preduzeća i jedinica lokalne samouprave za mjeru podsticanja zapošljavanja izdvojiće se – prema dokumentu Omladinske politike RS – 111.900.000 KM u periodu od 2023. do 2027. godine. Skoro na trećini puta, jasno je da od tog nema ništa.

 

 

Nemar resornih ministarstava prema ispunjavanju strateških prioriteta Omladinske politike Republike Srpske dovodi do neprovođenja najvažnijeg entitetskog dokumenta za mlade. Ko će preuzeti odgovornost za to, kao i za sve brojniji odlazak mladih iz RS? To očigledno nije bitno izvršnoj i zakonodavnoj vlasti. Katastrofalan odnos prema odgovornosti za mlade ne trude se ni da maskiraju, dovodeći do pitanja budućnost mladih ljudi u republici Srpskoj. Kao da je gorući problem vlasti ostanak, a ne opstanak mladih u RS. 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *