Pogodovanje investitorima- građani Banjaluke protiv najavljenog urbicida u naselju Borik
“Ne urbicidu, ne betonizaciji i uništavanju našeg naselja” rekli su građani Banje Luke na protestima koji su kontinuirano trajali sedam dana povodom izmjena regulacionog plana kojim će se investitorima obezbijediti profit, a sa druge strane uništiće se životna sredina i narušiti dosadašnji kvalitet života u već sada prenaseljenom naselju Borik.
Piše: Tamara Miščević
Novim regulacionim planom za Borik na prostoru sadašnjeg igrališta za djecu i privremene pijace koje se nalazi u neposrednoj blizini osnovne škole „Vuk Stefanović Karadžić“ planirana je izgradnja dva nebodera koji bi imali 14 i 15 spratova. Ova izmjena regulacionog plana obuhvatila bi i dio gdje se nalazila nekadašnja uspješna „Fruktona“ (Bosanka) koja je zbog neuspješne privatizacije otišla u stečaj, a danas se nalazi u vlasništvu firme „Interinvest-Kreis“.
Zemljište nekadašnje “Fruktone” takođe “ne bi bilo pošteđeno” jer bi se na tom dijelu izgradio stambeno-poslovni kompleks sa pet lamela koje bi imale između osam i deset spratova.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković opisuje ovaj dio naselja Borik kao neugledan, gdje se “nalazi krš i beton” ne mareći za ugrožavanje privatnosti stanara obližnjih lamela i stvaranje prenapučenosti u naselju.
“Kada je riječ o naselju Borik, betonizacijom se ne može nazvati gradnja objekata na mjestu nekadašnje „Fruktone“ gdje je sad trenutno krš i beton. Ono stanje treba popraviti i urediti „, rekao je Stanivuković.
Neinovativnost i nepragmatičnost su glavne odlike „novokomponovane hibridne banjalučke arhitekture“ Revizija RP stambenog naselja Borik .
Građani Borika pokušeće spriječiti izgradnju nebodera u Boriku. Naglasili su da im je ugrožen živoni prostor, te pozvali sugrađane iz ostalih gradskih naselja, da i oni potpišu peticiju i podrže ih u ovoj borbi.
„Ovo je problem svih nas i treba da budemo što ujedinjeniji, da osvijestimo i druge građane da i oni izađu u što većem broju da bismo zajedničkim snagama spriječili izgradnju“– poručili su stanovnici Borika.
Protesti- foto SPIN Info
Izgradnja novih zgrada bi dehumanizovala i zagušila ovo naselje
Stanovnik Borika Miroslav Janjanin naglasio je da je sedamdesetih godina prošlog vijeka Borik bio naselje koje je bilo projektovano shodno životu čovjeka.
“Fizički ne može da stane niti jedan neboder, a kamoli dva na prostoru dječijeg igrališta i pijace. Parking kod Beogradske ulice koji je služio kao parking za građane koji žive u lamelama sada žele da pretvore u dvosmjernu ulicu i da otmu i ta mjesta“, naglašava Janjanin.
“Nas ne interesuje politika, u samom Boriku ima dosta pametnih ljudi koji su profesori, inženjeri, umjetnici i koji su svjedoci da se ova situacija odvija van svakog zakona!”
“Ako je gradonačelnik Draško Stanivuković to odobrio, ko god mu je to rekao i projektovao neka dođe nama da to pojasni!”– pozvao je Miroslav Janjanin.
Snježana Borovnica koja je takođe izašla na proteste naglasila je da je protiv bilo kakve izgradnje, koja bi Borik još više dehumanizovala i zagušila.
Borik je jednom planski napravljen sa zelenim površinama, parkinzima, dječijim igralištima, ugroziće se i bezbjednost djece ako se izvrši izmjena saobraćaja. Dvije osnovne škole se nalaze u neposrednoj blizini!
Investitori ciljano hoće da oduzmu sadašnjim stanovnicima prostor, privatnost, bezbjednost i već postojeće zelene površine. Građani se nadaju da neće doći do “reizgradnje” njihovog naselja. Ne žele da im se desi ista situacija kao u Novom Boriku, Centru, Novoj Varoši, Starčevici i mnogim drugim naseljima koja su postala prenaseljena, nepregledna i “(ne)planski nadograđena” sa novim stambeno-poslovnim objektima.
Skučenost, nefunkcionalnost i neuslovnost pojedinih gradskih naselja uskoro postaju glavna obilježja grada na Vrbasu. Neprilagođena arhitektonsko-građevinska izgradnja dovela je do toga da su pojedini dijelovi grada postali nehumani za život.
Trusna Banja Luka i potencijalna “nova hibridna izgradnja” u planski projektovanom Boriku
Urbanisti, arhitekte pa i sama gradska vlast koja je i odobrila izmjenu Regulacionog plana nije vodila računa o tome da je Grad Banja Luka izuzetno trusno područje. Borik je naselje koje je planski projektovano nakon zemljotresa 1969.
Urbanisti su postali najveći “zlotvori grada”, neuravnotežena i hiperizgradnja stambeno-poslovnih objekata je postao najunosniji biznis većini investitora. Ali postavljamo pitanje ko na samom kraju kupuje stambene i poslovne objekte s obzirom na postojeće visoke kamate stambenih kredita koji su postali luksuz?!
Očigledno je da pojedini investitori grade zgrade samo za njihove “lične potrebe”.
Poražavajuće je da niko od investitora ne želi da gradi u udaljenijim gradskim naseljima i sva “hibridna banjalučka urbanizacija” se svodi na “krug dvojke” tj. na sami centar grada i naselja koja se nalaze u blizini centra.
Stanovnici Borika postavljaju pitanje zbog čega se konstatno insistira na izgradnji stambeno-poslovnih objekata, zbog čega se niko od investitora i gradskih vlasti nije dosjetio da izgradi na ovom dijelu još veći dječiji park, koncertnu ili sportsku dvoranu koji bi bili od koristi svim građanima?
Urbis: Novi Nacrt RP bi omogućio “komfornije stanovanje” i “kvalitenije uslove života”
Kako su naveli u tekstu izmjene Nacrta regulacionog plana stambenog naselja “Borik”, koji je radio Urbis Centar iz Banjaluke jedni od ciljeva su im “komforno stanovanje”, “adekvatan raspoloživi slobodni i zeleni prostor”, “gustina stanovanja” i parkiranje, zaboravljajući da je Borik jedno od najnaseljenih naselja u gradu. Izmjenom ovog regulacionog plana uništilo bi se i ovo malo preostalih zelenih površina.
Nacrt izmjena RP
Posljednji rok za davanje primjedbi na izmjene Regulacionog plana je 28. jun kada će se kada će s eodrćati i javni uvid. U međuvremenu, građani Banje Luke ne odustaju od borbe protiv, kako navode novog urbicida.
Novi protesti planirani su 21. juna.