Značaj očuvanja kulturnog nasljeđa- zmijanjski vez u Istočnom Sarajevu
O značaju očuvanja kulturnog nasljeđa našeg naroda, protekla dva dana razgovaralo se u Kulturnom centru Istočno Novo Sarajevo, gdje su naše sugrađanke, njih oko 35, imale priliku da na radionicama nauče tehnike zmijanjskog veza uz pomoć vezilje Sanje Bajić iz Banja Luke.
Predstavljanje ove radionice u Istočnom Sarajevu dio je zajedničkog projekat Muzeja Republike Srpske i Ministarstva privrede i preduzetništva, uz inicijative udruženja sa područja Srpske koja su usmjerene očuvanju tradicije i zaštiti i promociji kulturnog nasljeđa naroda sa ovih prostora.
“Želimo da predstavimo kulturno nasljeđe u lokalnim zajednicama kako bi afirmisali građane da nasljeđe iz svoje sredine na što bolji način sačuvaju, predstave i prezentuju na najvišem nivou, uz mogućnost razvoja ženskog preduzetništva ”, istakla je Danijela Đukanović, muzejski savjetnik i etnolog Muzeja RS, ističući potrebu edukacije mladih kako bi se se razvijala svijest o značaju očuvanja kulturnog nasljeđa.
Pored radionica, učesnice su imale priliku i da pogledaju pezentaciju i upoznaju se sa načinom na koji način je rađeno istraživanje i nominacija zmijanjskog veza na UNESCO-vu listu nematerijalnog kulturnog nasljeđa čovječanstva gdje je zvanično upisan 2014. godine.
Inicijativu da ovaj status dobije i vunena čarapa- priglavak kao jedno od prepoznatljivih, autentičnih simbola Sarajevsko- romanijske regije, pokrenuo je „Ženski interaktivni ruralni centar“ iz Istočnog Sarajeva.
“Ženski interaktivni ruralni centar je prethodnih godina radio na programu ekonomskog osnaživanja žena na način da žene pletući priglavke osnažuju svoje psiho- socijalne aktivnosti s obzirom da je pletenje dobro za razvoj psihičkog zdravalja, s druge strane ženama je omogućeno plasiranje proizvoda uz našu podršku na turističke destinacije u okolini Sarajeva i šire,” izjavila je za Spin Info izvršna direktorica ovog udruženja Milena Regoje.
Iz Muzeja Republike Srpske ponosno ističu da im se svakodnevno javljaju umjetnici sa likovne akademije, arhitekture i slično koji žele na neki inovativan način da predstave tradiciju koja im predstavlja inspiraciju za dalje radove.
Autor: Sanja Vasković