ISTOČNA ILIDŽA: Ko je od odbornika dobio opomenu zbog izostanka, a ko je potencijalno u sukobu interesa

Predsjednik Skupštine opštine Istočna Ilidža Slaviša Moćević prijavio je povredu Etičkog kodeksa koja se odnosi na nepoštovanje skupštine  i neopravdane izostanke.

 

Piše: Sanja Vasković

 

Na današnjoj sjednici opomene su dobili dva odbornika opozicije odnosno Uroš Bjelica (SNSD) i Obrad Kovač (DEMOS).

 

“Budući da odbornici Obrad Kovač i Uroš Bjelica nisu opravdali svoje izostanke sa sjednice skupštine, etički odbor jednoglasno donosi odluku da je došlo do povrede Etičkog kodeksa, te skupštini opštini predlaže da se odbornicima Obradu Kovaču i Urošu Bjelici na osnovu člana 23. Etičkog kodeksa izrekne javna opomena. Opet smo bili kolegijalni i izreći ćemo samo javnu opomenu, a ja vas sve molim da se pridržavamo etičkog kodeksa i da opravdate svoje odsustvo na skupštini, jer se ubuduće neće tolerisati”, najavio je odbornicima predsjednik skupštine.

 

Odbornik Uroš Bjelica, nekadašnji predsjednik Unije studenata RS i savjetnik bivšeg predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, nedavno je imenovan za  načelnika Odjeljenja za obezbjeđenje i investiciono – tekuće održavanje objekata u Istočnom Sarajevu u okviru Službe za zajedničke poslove Vlade Republike Srpske.

 

Savjetnik predsjednika Dodika Uroš Bjelica imenovan za načelnika odjeljenja Službe za zajedničke poslove Vlade RS u Istočnom Sarajevu

 

Obrad Kovač je u prošlom mandatu obavljao funkciju načelnika Odjeljenja za prostorno uređenje, saobraćaj i stambeno- komunalne poslove Grada Istočno Sarajevo. Iako je smijenjen sa funkcije, na zvaničnoj stranici Grada još uvijek nisu ažurirani podaci.

 

S druge strane, njegov kolega iz odborničkih klupa Nikola Vujičić  mjesecima je obavljao dvije nespojive funkcije.

 

Nikola Vujičić, foto: Spin info

 

Iako je odbornik SNSD-a u Skupštini opštine Istočna Ilidža, u Gradu Istočno Sarajevo u isto vrijeme obavljao je funkciju načelnika Odjeljenja za opštu upravu.

 

 

Ponovo je kao vršilac dužnosti reizabran na ovu funkciju krajem maja ove godine.

 

“Izabrani predstavnici, nosioci izvršnih funkcija i savjetnici su dužni podnijeti ostavku na svaku od nespojivih funkcija i poslova najkasnije jedan dan prije preuzimanja javne funkcije”, navodi se u čl. 10 Zakona o sprečavanju sukoba interesa u organima vlasti Republike Srpske.

 

No, Vujičića niko nije prijavio Republičkoj komisiji za utvrđivanje sukoba interesa dok je ista donijela rješenje da je njegova stranačka koleginica Ljiljana Lizdek bila u sukobu interesa obavljajući funkciju načelnice gradskog odjeljenja i odbornice u SO Pale.

 

U Transparency International BIH podsjećaju da Zakon o službenicima i namještenicima propisuje jasno nespojivost između pozicije rukovodećeg službenika, u koje spadaju i načelnici odjeljenja, i funkcije odbornika, ali i definiše ko je nadležan da taj problem riješi.

 

“Ukoliko se utvrdi nespojivost, zakon propisuje da gradonačelnik nakon sprovedenog postupka za utvrđivanje nespojivosti donosi rješenje o prestanku radnog odnosa službenika. Dakle, mora se utvrditi prestanak radnog odnosa, odnosno ukoliko je ona u ovom slučaju dala ostavku, i to se mora konstatovati”, svojevremeno su za Capital izjavili iz TIBIH.

 

Iako je Grad Istočno Sarajevo specifična jedinica lokalne samouprave, u smislu da je jedini grad u Republici Srpskoj sastavljan od opština, evidentno je da odbornik može donositi odluke koje će kao načelnik odjeljenja sprovoditi.

 

Vujičić se već mjesecima pojavljuje kao v.d. načelnika gradskog odjeljenja, ali i odbornik lokalne skupštine. 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *