Биомаса или гас, хоће ли бити изграђена Топлана и ко се то игра грађанима Пала
Топлана у Палама горући је проблем ове локалне заједнице већ годинама. Иако локална власт најављује изградњу нове топлане која ће као енергент користити биомасу, “Сарајево гас” на челу са Недељком Елеком започиње радове на дистрибутивном гасоводу Пале – Јахорина. Ко се то игра грађанима Пала?
У априлу 2022. године одборници Скупштине општине Пале једногласно су усвојили закључке који се односе на пројекат наставка изградње топловода за потребе измјештања постојеће Градске топлане из центра Пала.
Овом одлуком скупштина је обавезала инвеститоре да у склопу нових стамбених објеката који се граде на Палама предвиде просторију за смјештај подстанице, како би се испоштовали технички услови за прикључење на даљинско гријање у наредном периоду, гдје би Комунално предузеће “Градске топлане” претходно дало писану сагласност за такав прикључак, сходно капацитетима.
Осим тога, Скупштина је обавезала начелника Пала Бошка Југовића да нађе најповољније изворе финансирања и о томе информише Скупштину”.
“Потребно је направити нову топлану како би се искључила постојећа, која мора бити у функцији све до момента пуштања у рад нове топлане. Прва ствар коју је потребно урадити јесте изградња новог топловода, односно везе садашње позиције Топлане са новом. Након тога, завршетак финансијских средстава за која је мене општина обавезала да обезбиједим за наставак радова”, навео је Југовић.
Милиони потрошени за топлану- нико није одговарао
Од тада до данас је потрошено најмање два милиона КМ за изградњу топловода, како кажу грађани “из нигдје у нигдје”, јер до данас нико није показао стручну пројектно техничку документацију изградње нове топлане, која већ сада евидентно неће бити изграђена ни у годинама пред нама.
Топлана смјештена у центру Пала један је од највећих проблема ове општине. Не само у смислу естетике, него прије свега у еколошком смислу. Власти ове општине годинама обећавају грађанима рјешење проблема. Kоначно када је измјештање исте почело, или се бар тако тврди, чини се да није све онако како изгледа.
(Не)постојеће идејно рјешење
Наиме, општинске власти кренуле су са изградњом топлане без апсолутно икаквих потребних припремних радова и документације. Дакле, нема идејног ни главног пројекта, нема планираних ни предвиђених средстава у буџету.
“Подсјетивши да постоји идејно рјешење и пројектна документација, начелник је рекао да се општинска власт мора ухватити у коштац са тим проблемом”, објавила је СРНА још 2019. године.
Од тада па до данас, идејно рјешење нико није видио, а да не постоји показало се током изградње топловода.
У децембру 2023. године општинске власти су обрадовале грађане поновном изјавом да ће се градити нова топлана, овај пут за цијелих 10 милиона евра.
Процјена је да ће пројекат коштати око десет милиона евра, а допринијеће ширењу дистрибутивне мреже и даљем унапређењу Пала чије је опређељење – екологија, туризам, угоститељство.
Ново обећање и ново фотографисање министра спољне трговине и економских односа у Савјету министара Сташа Кошарац, министра финансија и трезора Срђан Амиџић и начелника општине Бошка Југовића који су посјетили локацију садашњег постројења Топлане.
Топлану нису фотографисали:
Нова топлана, која би имала два котла од по десет мегавата, један на биомасу, а други на плин, градиће се на новој локацији до које је општина, како смо већ поменули, извојивши два милиона марака властитих средстава, већ изградила топловод.
“Студија изводљивости је показала да овај пројекат у пакету треба да кошта негђе око десет милиона евра, али комплет, заокружен са свим, постројењем за мљевење, камионима, дробилицама и грађевинским објектом. У поменутим средствима три милиона евра се обезбјеђује кроз грант од швајцарске владе “, појаснио је Бошко Југовић, начелник општине Пале.
За седам милиона евра кредитних средстава у току су процедуре и преговори са Европском банком за обнову и развој.
Енергија из биомасе је најјефтинија, а Пале ће овај енергент задржати.
“На овакав начин се постиже енергетска сувереност. Општину Пале неће интересовати каква су кретања цијене енергената, јер имају властити енергент “, навео је Срђан Амиџић, министар финансија у Савјету министара.
У мају 2024. године потпуни обрт
Влада Републике Српске ће гарантовати за 15 милиона марака кредита предузећа „Сарајево гас“ из Источног Сарајева на чијем се челу налази Недељко Елек.
Kако је наведено у Одлуци о давању сагласности за издавање гаранције Република Српска безусловно гарантује за плаћање доспјелих, неисплаћених обавеза.
Период отплате кредита је десет година, а период одгоде плаћања, урачунат у период отплате је, три године.
Наглашено је да се „Сарајево гас“ задужује по фиксној каматној стопи од 8,9 одсто годишње, а трошкови обраде кредита износе 75.000 KМ.
Фото: Капитал
Kредит ће бити искориштен за извођење друге фазе пројекта гасификације источног дијела Републике Српске – изградња гасовода Пале-Јахорина.
Јуче су свечано озваничени радови на дистрибутивном гасоводу Пале – Јахорина.
“Гас представља стратешки енергент за развој”, рекао је Додик на Јахорини.
У међувремену, нови објекти иако је закључком усвојено да предвиде просторије за подстанице то не чине, а инвеститори не обраћају пажњу и настављају по старој пракси, што значи да не вјерују ни сами инвеститори а ни општински званичници да ће топлана заживјети док постављање камена темељца за гасовод Пале Јахорина отвара питање постоји ли техничка могућност да се десетине старих зграда безбједно прикључе на планирани гасовод.
Из свега што су локални и други функционери изрекли да се закључити да је цијела сага око рјешавања питања даљинског гријања Пала без идејног и главног пројекта, без планираних средстава у буџету, непознанице броја корисника, енергента који ће топлана користити и других питања остаје нејасноћа да ли ће од -до сада и од сада уложених буџетских средстава корист имати грађани Пала или само извођачи, подизвођачи и уговарачи радова.