Промјена става ректора Универзитета у Источном Сарајеву?
Не уписавати студенте на студијски програм српски језик и књижевност или не долази у обзир гашење овог студисјког програма?
Образовање је једна од најважнијих области сваког друштва, а људски ресурси највећи потенцијал развоја. На нашим просторима и у најтежим временима образовали су се кадрови који данас, нажалост, већином доприносе развоју других земаља и унапређењу свјетске науке.
Универзитет у Источном Сарајеву једна је од најважнијих институција овог дијела Републике Српске и баштини традицију једне од првих високошколских институција у БиХ – Богословије у Сарајеву. Мјесто ректора ове респектабилне високошколске установе недавно је преузео проф. др Милан Кулић.
У једном од првих интервјуа новог ректора за “Глас Српске” речена је једна од спорних изјава која је наишла на отпор једног дијела академске заједнице.
“ГЛАС: Већ годинама број бруцоша на одсјеку за српски језик се броји на прсте једне руке. Да ли ће доћи до замрзавања неких програма?
КУЛИЋ: Код нас је тренутно веће интересовање за кинески него за српски језик, који је као и историја програм од националног значаја. Једна од варијанти је да се на те смјерове одређени период не уписују студенти или да два јавна универзитета направе договор па да на једном уписујемо једне, а на другом сљедеће године.”
Међутим, након јучерашњег разговора са министром за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво Срђаном Рајчевићем око концепта реформе високог образовања, ректор је у изјави медијима рекао да се мора учинити све да студијски програми који су од националног значаја, као што је српски језик и књижевност, историја или факултети попут Богословског имају посебан статус, истичући да не долази у обзир гашење ниједног студијског програма.
“Имамо проблем са појединим студијским програмима због малог броја уписаних студената, али наш је задатак да направимо стратегију како тај проблем да ријешимо до идуће године”, рекао је Кулић новинарима у Источном Сарајеву након састанка са Рајчевићем.