Damjan Škipina se sjetio da je narodni poslanik kada je kandidovan za načelnika Opštine Pale
Damjan Škipina od početka mandata nije postavio nijedno poslaničko pitanje- od datuma kandidature za načelnika Opštine Pale, poslanik i direktor Zavoda za zapošljavanje RS sjetio se sugrađana pa skoro svaki dan uz pomoć funkcionera, stranačkih kolega, organizuje i prisustvuje različitim aktivnostima, pa je tako posao poslanika postalo i gledanja filma na otvorenom u Palama, preuređenje sportskog terena, te rekonstrukcija krova škole u Podgrabu.
Piše: Sanja Vasković
Foto: Damjan Škipina/fb
Na osnovu dostupne dokumentacije na zvaničnoj stranici Narodne skupštine Republike Srpske narodni poslanik Damjan Škipina (SNSD) tokom 10 sjednica, koliko ih je održano do sada u ovom sazivu, nije postavio niti jedno poslaničko pitanje. Ostalo je upamćeno samo da je sa kolegom i (bivšim) koalicionim partnerom Acom Stanišićem glasao za izmjene Zakona o geološkim istraživanjima kojim je jedinicama lokalne samouprave oduzeto pravo odlučivanja o istražnim radovima na njihovom području, kao uvodu u potencijalno otvaranje rudnika.
No, kada je lider SNSD-a Milorad Dodik na Palama 30. maja javno obznanio da će Škipina biti kandidat za načelnika ove opštine, stvari se drastično mijenjaju.
Iako kampanja zvanično nije počela Damjan Škipina krenuo je sa aktivnostima.
Prvo je u pomoć pristigao ministar Staša Košarac te su Paljanima obećani milioni za projekte o uticaju klimatskih promjena na Pale, iako za gorući problem Pala, izmještanje toplane za koju je do sada uloženo preko dva miliona maraka, o čemu je naš portal prvi pisao, nemaju rješenje, osim novih obećanja. Ministar finansija i trezora Bosne i Hercegovine Srđan Amidžić i šefica Kancelarije Evropske banke za obnovu i razvoj Manuela Nesl potpisali su prije par dana u Sarajevu Sporazum o zajmu (Projekt centralno grijanje Pale) u iznosu od sedam miliona evra, te Sporazum o grantu za isti projekt u iznosu tri miliona evra.
No, vratimo se funkcionerskim aktivnostima narodnog poslanika. Pored pojavljivanja na svečanostima, Damjan Škipina je u Palama prisustvovao i gledanju filma na otvorenom u organizaciji Savjeta mladih SNSD Pale. Učestvovao je u uređenju sportskog terena, te postavljanju krova na školi u Podgrabu.
U ime narodnog poslanika zahvaljivao se za izgradnju ski centra “Ravna planina”, brinuo o turizmu, očuvanju tradicije i kulture te političke poene prikupljao pozvavši i Aleksandra Vulina da bude kum slave Opštine Pale, iako isto nije posao narodnog poslanika, kao ni obilježavanje početka radova na novom ski liftu “Trnovo” zajedno sa direktorom OC “Jahorina”.
Da bi promovisali novog kanidata iz Opštine Pale su ga pozvali i u Opštinu Čajetina odakle su stigla nova obećanja, opet dugogodišnja, o izgradnji gondole u ovoj opštini.
Podsjećamo, davne 2010. započela je priča o izgradnji gondole Pale-Jahorina kao najvećem kapitalnom projektu na području opštine Pale. Iza ovog nikad realizovanog projekta u početku je stajala lokalna zajednica odnosno Opština Pale, a vremenom je to postao projekat koji (treba da) finansira i ponosno najavljuje Vlada Republike Srpske.
Čuli smo i obećanja o Muzeju odbrambeno- otadžbinskog rata, kao i to da će Pale biti prestonica Srpske, iako smo isto dobili još 2021, i mnoga druga.
Nedavno je u pomoć pristigao i ministar trgovine i turizma u Vladi RS Denis Šulić koji je sa Škipinom razgovarao o “programima obuka Zavoda za zapošljavanje… stanju na evidencijama Zavoda…”. A posjetu je iskoristio i da pomene funkcionere DEMOS-a, koji su sada, barem u Palama, politički protivnici.
Fotografisanju je prisustvovao i bivši direktor Zavoda, a sadašnji kanidat za načelnik Opštine Istočna Ilidža, Miroslav Vujičić.
Prepoznaje li CIK funkcionersku kampanju?
Istraživanja Transparency International-a u prvom mjesecu predizbornih aktivnosti pokazala su zabrinjavajuće ponašanje kandidata, političkih partija ali i javnih funkcionera. Iz ove organizacije podnijeli su CIK-u 50 prijava za nepravilnosti u predizbornom periodu.
Nepravilnosti se najviše odnose na zloupotrebu javnih resursa i preuranjenu kampanju. Ukupno je izrečeno 11 sankcija, ali najveći problem ostaje: jednokratne pomoći i javni radovi tempirani pred izbore.
“TI BiH već dugo ukazuje da zloupotrebe javnih resursa daju neprimjerenu prednost pojedinim kandidatima na izborima, ali vlasti godinama nisu imale sluha da kroz izmjene zakonske regulative ovu pojavu adekvatno sankcionišu. Posljednjim izmjenama koje je nametnuo visoki predstavnik uvedene su nove odredbe koje se tiču ponašanja stranaka i funkcionera u predizbornom periodu i zloupotrebe javnih resursa, ali zbog različitih tumačenja samih odredbi i nespremnosti da se ove pojave sankcionišu, zloupotreba resursa i dalje ostaje dominantno obilježje kampanje”, navodi se na stranici Transparency International.
Dok CIK za moguće zloupotrebe i funkcionerasku kampanju u nekim slučajevima nema jasne kriterijume i tumačenja, kandidati računaju na kratko pamćenje birača, te uveliko na terenu, i prije dozvoljenog početka izborne kampanje, skupljaju glasove.