Nebrigom resornog ministarstva i Vlade Republike Srpske označen je kraj vojne industrije na Palama

Jedan od razloga propasti fabrike FAMOS na Palama i sličnih preduzeća bio je „neefikasni model tranzicije i privatizacije“ koji se primjenjivao tokom dvije decenije vlasti aktuelnog režima. Iako, država je mogla da pomogne i spasi mnoge firme, ali nije postojala politička volja. Propadanje fabrike je uticalo i na životni standard i lokalnu ekonomiju Pala.
Kada je 2017. godine tadašnji, a i sadašnji neaktivni ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Londonac Đokić posjetio na Palama Fabriku motora specijalne namjene, gdje je sa delegacijom iz Srbije, koju je predvodio bivši ministar odbrane Republike Srbije Aleksandar Vulin, a sada ministar bez portfelja, ali sa foteljom, razgovaralo se o nastavku aktivnosti na unaprijeđenju saradnje u oblasti namjenske industrije.
Na sastanku je razgovarano i o modalitetima dugoročne saradnje i upošljavanju proizvodnih kapaciteta Fabrike motora specijalne namjene, uključujući i mogućnost ulaska Srbije u vlasništvo tog preduzeća.
– Sa predstavnicima Ministarstva odbrane Srbije smo dogovorili da potpišemo ugovor za remont deset tenkovskih motora, čime će biti uposleni proizvodni kapaciteti Fabrike motora specijalne namjene – rekao Đokić i dodao da će u naredna tri mjeseca na remontu tenkovskih motora biti angažovano sedamdeset radnika tog preduzeća.
I to je bilo sve od velikih priča i sastanaka.
U međuvremenu, od 2020 do 2023. godine nakon mnogobrojnih peripetija, stečaja, dugova, obećanja i zastoja dešavaju se naizgled novi momenti koju ulijevaju nadu nakratko u promjene.
Shodno odredbama Zakona o stečaju Srpske, privredno društvo “OPTOEL ROBOTICS” iz Beograda iskazalo je namjeru za reorganizaciju Fabrike motora specijalne namjene te dostavilo analizu.
– Planom reorganizacije izvršila bi se isplata duga radnicima, djelimična isplata povjerilaca i bivših zaposlenih. Planirane investicije bi se odnosile na saniranje objekta i dovođenje u funkcionalno stanje, popravku, remont i modernizaciju postojeće perspektivne opreme i uvođenje sistema standardizacije, kao i nabavku nove opreme za mašinsku obradu, te opreme za osvajanje remonta tenkovskih mjenjača.
Pokretanjem proizvodnje novih motora i remonta bio bi angažovan i određeni broj radnika.
– S ciljem ponovnog pokretanja proizvodnje i zaposlenosti, te zbog činjenice da se radi o društvu iz oblasti namjenske industrije, Vlada Srpske podržava sprovođenje postupka reorganizacije. Do sada su zabilježena pozitivna iskustva u sprovođenju sličnog postupka, odnosno reorganizacije u stečaju – istakli su u Ministarstvu privrede.
Načelnik Pala Boško Jugović je tada izjavio za “Glas” da bi oživljavanje Fabrike motora specijalne namjene za opštinu bilo od velikog značaja jer bi značilo prosperitet lokalnoj zajednici, stanovništvu, ali i šire.
Načelnik je samo izjavio, a apsolutno ništa nije uradio.
– Radi se o fabrici koja je zapošljavala oko 100 radnika, vršila remont tenkovskih motora vojske bivše Jugoslavije, to je preduzeće koje se ne može posmatrati samo lokalno već u mnogo širem kontekstu – rekao je Jugović medijimadodavši da je za oživljavanje procesa proizvodnje ključno vrijeme.
– Veoma je važno da se ta reorganizacija desi što prije, dok još ima kadra koji je nekada radio u tom preduzeću i poznaje te tehnologije budući da je riječ o specifičnim mašinama, ispitnim stanicama za motore na kojima je rad komplikovan – kazao je Jugović.
A onda, kako to obično biva slijedi obrt. Očigledno pokretanje proizvodnje nikome nije bilo u interesu. Poreska uprava hoće više novca, a to znači kraj vojne fabrike iz Pala, koja je remontovala motore za tenkove od koje će samo ostati fotografija za muzej kada i ako bude izgrađen.
Povjerioci su odlučili da imovina ovog preduzeća u stečaju ipak bude prodata, jer će na taj način biti prikupljeno više novca za podmirenje višemilionskog duga.
Stečajni upravnik Miro Klepić podsjeća da je stečaj u Fabrici motora specijalne namjene Pale otvoren u februaru 2019. godine. On dodaje da ponuda “Opteol robotics” iz Beograda nije dobila zeleno svjetlo na sjednici Skupštine povjerilaca.
– Beogradsko privredno društvo nam je, pored ulaganja, pokretanja proizvodnje i zapošljavanja jednog broja radnika, ponudilo i da izmiri povjerioce u jednom dijelu njihovih potraživanja. Glavni povjerioci su bivši radnici i Poreska uprava RS – kazao je Klepić.
Prema njegovim riječima, procijenjena vrijednost nepokretne imovine ovog stečajnog dužnika je oko 1,8 miliona maraka, dok je pokretna teška 3,5 miliona KM.
– Samo potraživanja radnika, njih 147, iznose više pet miliona maraka – rekao je Klepić.
Zbog limitiranosti tržišta došlo je do niza poteškoća u poslovanju. Problemi su nastali kako u proizvodnji rezervnih dijelova, tako i u poslovanju sa kooperantima.
Tako je malo po malo uništena proizvodnja u Gradu Istočno Sarajevo gašenjem i fabrike FAMOS/MOFAS u Lukavici i na Palama, a da opština Pale kao ni Grad Istočno Sarajevo niti u jednom trenutku nisu izrazili zainteresovanost da daju podršku reorganizaciji ovog važnog preduzeća za Pale i Grad Istočno Sarajevo te da preduzmu bilo kakve korake osim slikavanja i kurtoaznih izjava.
O radnicima njihovim pravima, porodicama, problemima i sudbinama nisu ni pomišljali.