Kamenolom u Krupcu: Naložene mjere za saniranje klizišta, vlasnici tvrde da je sve ispoštovano

Klizište na kamenolomu koji se nalazi na teritoriji opštine Trnovo, prekoputa ilegalne deponije Krupačke stijene pojavilo se 26. maja ove godine oko četiri časa iza ponoći. Iako je izgledalo prilično zastrašujuće, republički rudarski inspektor je četiri dana nakon pojave klizišta izašao u vanrednu inspekcijsku kontrolu kojom je utvrđeno da kliznutni materijal nije ugrozio putnu infrastrukturu koja prolazi nedaleko od kameonoloma, te da nije došlo do zatrpavanja vodotoka rijeke Željeznice koja protiče ispod samog kamenoloma. 

 

Piše: Slađan Tomić

 

“Privredno društvo je u trenutku kontrole počelo saniranje klizišta, te je postupajući inspektor naložio da je potrebno uraditi odgovarajuću projektno tehničku dokumentaciju za sanaciju klizišta”, navodi se u odgovoru Republičkog inspektorata na upit Fondacije ACT, napominjući da je vidljiva šteta po pristupnom mostu na kome je sa obje strane došlo do uništavanja zaštitne ograde.

 

Vlasnicima kamenoloma, odnosno privrednom društvu “MJ-Zemljokop-Inženjering” d.o.o. Istočna Ilidža naloženo je da urade odgovarajuću projektno tehničku dokumentaciju sanacije klizišta te uradi uputstvo za rad utovarno-transportne mehanizacije i za kretanje i boravak zaposlenih u zoni klizišta na kamenolomu. 

 

 

Za izdate inspekcijske naredbe rok za sprovođenje bio je 60 dana od dana prijema rješenja.

 

Inače, samom klizanju masa prethodila je pojava pukotina na vrhu kamenoloma još početkom mjeseca maja, kao i vremenske prilike s obzirom da je padala jaka kiša dva dana. Iz tog razloga je na kamenolomu obustavljen proces proizvodnje. 

 

“Pukotinski sistem je praćen i redovno kontrolisan“, navode inspektori u odgovoru na upit Fondacije ACT. 

 

Foto: SPIN Info

 

Aktivisti: Kamenolomima nije mjesto uz korito rijeka

 

Provedene mjere i izlazak inspekcije na teren za aktiviste, s druge strane, nije garant da nema opasnosti za rad kamenoloma u blizini rijeka. Smatraju da i ukoliko postoje kamenolomi moraju biti daleko od korita rijeka. 

 

„Mnogi projekti su sporni upravo zbog lokacije na kojoj se realizuju, u tom kontekstu stava sam da kamenolomima nikako ne može biti mjesto uz korito rijeka“, kaže za Spin info Sunčica Kovačević, iz Fondacije ACT. 

 

Foto: SPIN Info

 

Dodaje da kamenolomi često predstavljaju opasnost po životnu sredinu, ali i sigurnost građana te da bi se mjere prevencije trebale ozbiljnije provoditi odnosno da bi vlasnici kamenoloma trebali hitno reagovati nakon pojave i najmanjeg znaka opasnosti. 

 

„Kada je riječ o kamenolomu u Krupcu prema inspekcijskom zapisniku samoj pojavi klizišta prethodila je pojava pukotina i jaka kiša koja je pokrenula klizanje mase. Inspektor je naložio izradu projekta sanacije klizišta i uputstva za rad mehanizacije i kretanje uposlenih, međutim još uvijek nemamo informaciju da li su ove mjere izvršene. Sporno je što informacije o slučaju i potencijalnim opasnostima institucije ne objavljuju čime krše svoje obaveze ali i pravo građana na pristup informacijama o životnoj sredini“, kaže Kovačević. 

 

Iako još uvijek nema zvaničnog odgovora da li su mjere koje je naložio inspektor provedene u zadatom roku, iz firme koja se bavi ekspolatacijom krečnjaka za Spin info kažu da su ispoštovali sve odluke nadležnog inspektora Miloša Divovića. 

 

„Odrađeni su dodatno, dopunski rudarski projekat za sanaciju klizišta“, rekao je za Spin info Nikola Majmunović predstavnik “MJ-Zemljokop-Inženjering” d.o.o. Istočna Ilidža. 

 

O provedenim mjerama bili su dužni obavijestiti Republičku upravu za inspekcijske poslove, što su i, kažu nam, uradili. 

 

Firma “MJ-Zemljokop-Inženjering” d.o.o. Istočna Ilidža od 2022. ima dozvolu za izvođenje rudarskih radova odnosno ekspolataciju tehničkog građevinskog kamena -krečnjaka. 

 

Koncesionim ugovorom omogućava se ekspolatacija tehničkog građevinskog kamena – krečnjaka na period od 38 godina. 

 

Visina koncesione naknade iznosi 0,45 KM/toni, a obračunava se mjesečno. 

 

Kamenolom će raditi još više od tri decenije, a aktiviste brine uticaj na ekologiju, životnu sredinu i bezbjednost. Nadležni kažu da klizište nije ugrozilo vodotok obližnje rijeke te da nije bilo većih oštećenja.  Uvjeravaju nas da su sve mjere provedene na vrijeme, te nas pozivaju da se i sami uvjerimo da je klizište sanirano, što ćemo u narednim danima i uraditi. 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *