Mještani Kuti kod Mostara očajni, tvrde da Grad Mostar krči put za kamenolom

Grad Mostar krči put koji je zatvoren ima pedeset godina, kako bi investitori iz Turske ili ko zna ko već otvorio kamenolom protiv koga se borimo godinama. Ako ovdje počnu minirati, nama više nema života. Zašto nam potpisuju smrtnu presudu? Da li je moguće da nakon tragedije u Donjoj Jablanici naš gradonačelnik ne zaustavi ovo,  pitaju mještani sela Kuti kod Mostara i Gradsku upravu i Vladu Hercegovačko-neretvanskog kantona.

 

IZVOR: Top portal

 

Mještani Kuti ne daju da se krči put prema kamenolomu preko njihove zemlje. Nakon toga izlazi geometar i gradska inspektorica kako bi obilježili javni put koji se, kako mještani tvrde ne koristi od 1969. godine i omogućili pristup kamenolomu.

Mještani Kuti, koje je većinsko srpsko povratničko naselje, navode da neće da ih primi ni gradonačelnik Mostara Mario Kordić ni ministar privrede Hercegovačko -neretvanskog kantona Zanin Vejzović.

Siniša Lozo iz Kuti kod Mostara, stoji ispred svoje porušene kuće, koja trideset godina nakon rata nije obnovljena.

”Nikada nisam dobio donaciju, kuća mi je ruševina, sada hoće da nam otmu i ovo malo što nam je ostalo, da preko naše zemlje krče put, da nas otjeraju odavde. Ako se otvori kamenolom, ako počne miniranje, ovdje više nema života. Samo je pitanje trenutka kada će se cijelo ovo brdo sručiti na naše kuće”, kaže Lozo za Top Portal.

 

https://twitter.com/TopPortal1/status/1851900689540129216

Aleksandar Lozo kaže da ne žele kamenolom na toj lokaciji, ali i da žele da sve ide po zakonu.

“Sada se već kamenje odlama iz tog kamenoloma. Šta će biti kada počnu kiše. Mi jednostavno ne damo da pored svega uzimaju našu zemlju. Gradska uprava ovde ima svoje prste. Gradonačelnik im je dao da mogu raditi ovo. Ovo se sve radi u dogovoru sa našim gradonačelnikom”, kaže Aleksandar Lozo.

Rade Lozo pokazuje nam da je i sadašnji put koji koriste mještani u njegovoj zemlji. ”I prije rata dali smo svoju zemlju da preko nje mogu preći naše komšije do svojih kuća i da je koriste mještani. Ne dam da preko moje zemlje prokrče put za kamenolom koji će nas pobiti i iseliti. Ima li iko u ovoj zemlji da nas čuje i zaštiti”, pita se Rade Lozo.

Predsjednik Eko udruženja ”Kuti” Aner Omanović kaže da su mještani tražili od komunalnog i inspekcije da im se raščisti  seoski put koji koriste, te da im je tada inspekcija dala izjavu da oni nisu ti koji čiste ove puteve, odnosno da to komunalno ne radi.

”Danas kada se radi za investitore može se angažovati komunalno da njima čisti i obilježava, sve uz pomoć gradonačelnika Maria Kordića. Gradonačelnik Kordić potpisuje papire iz samo njemu znanih razloga. Ovdje žive ili su živjele 62 porodice. Mi se nadamo da ćemo akobogda svi opet ovdje živjeti i on nas tjera odavde sa eksplozivima i kopanjima. Sami se možete uvjeriti kakav je put koji mi sad koristimo, koji je širok tri metra i oni planiraju da ovim putem svaki dan izvezu trideset kamiona. Kuda mi da dolazimo do svojih kuća. Gdje da gojimo djecu”, kaže Omanović.

On ističe da će se mještani nastaviti boriti protiv otvaranja kamenoloma.  ”Ako treba idemo i na ulici, ne damo svoje domove. Ne želimo da postanemo druga Jablanica, da zarad nečijeg interesa moramo da idemo iz svojih domova ili da neko strada ovdje. Zašto gradonačelnik Mario Kordić izdaje njima rješenja i potpisuje da se uz prisustvo policije raščisti put? Zašto? Geometar dolazi tri dana kako bi obilježili i prokrčili put koji se ne koristi od 1969. Ne bi me iznendailo da zatrpaju potok Sušicu, te da poplavi cijelo selo. U Bijeloj bageri normalno izvoze kamen, umjesto sanacije, gdje je inspekcija. Kad je inspekcija bila u naselju Kuti. Nikad. Bili su 2021. na poziv mještana i momentalno zatvorili to neko gradilište. Ministar privrede Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) Zanin Vejzović neće da raskine koncesiju. Neće da nas prime na sastanak”, tvrdi ogorčeni Omanović.

Inspektorica Dalila Spahić  koja je bila na terenu izjavila nam je da se tu nalazi kako bi se pozicionirala lokacija javnog puta.

“Danas smo izašli na teren da bi smo pozicionirali lokaciju javnog puta, s obzirom da je tokom protoka godina zarastao, njegov približan položaj vodeći računa o tome da ne ulazimo u privatne posjede i da ne bi bili oštećeni. Moja nadležnost je nad javnim nekategorisanim putem i ja ću ga utvrditi i locirati danas”, rekla je Spahić.

U prošloj sedmici odvijala se prava drama, jer su mještani naselju Kuti pokušavali spriječiti trasiranje puta ka kamenolomu preko privatnih posjeda. Na terenu je došlo i do usmenog sukoba između mještana i predstavnika investitora te na teren izašla i policija.

Gradsko vijeće Mostara 2022. godine nije željelo izbrisati kamenolom iz prostornog plana i tako zaštiti svoje građane.

Borba mještana Kuti protiv otvaranja kamenoloma traje od 2021. godine.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *