Porodilje iz Istočnog Sarajeva mogu anonimno prijaviti korupciju u Bolnici “Srbija”

Udruženje “Baby steps” koje se bavi zaštitom prava roditelja, budućih roditelja i djece kreiralo je platformu za online ocjenu i prijavu korupcije koja je od prije par dana dostupna i za porodilje koje su se porodile u Bolnici “Srbija” u Istočnom Sarajevu.

 

“Porodilje svoje iskustvo sa porodilištem mogu ocijeniti putem portala http://porodilista.babysteps.ba/ i to potpuno anonimno, a portalu pristupaju putem jednokratne šifre koju dobiju u porodilištu”, navedeno je na zvaničnoj stranici udruženja.

 

U Istočnom Sarajevo proteklih godina desilo se više slučajeva smrti novorođenčadi zbog kojih su, tvrde pacijentice, krivi zdravstveni radnici.

 

Verbalno, fizičko ili emocionalno zlostavljanje, zanemarivanje potreba pacijentice ili nepružanje adekvatne medicinske njege, te svaki oblik nehumanog i neetičkog postupanja prema trudnicama i porodiljama tokom trudnoće, poroda i postporođajnog perioda jeste akušersko nasilje. Ova vrsta nasilja se prepoznaje kroz negativna iskustva žena koje su bile žrtve ovakvog tretmana. Zvaničnih podataka o učestalosti u Bosni i Hercegovini nema jer, zbog pretrpljenog straha, ali i predrasuda društva, mnoge žene ne žele da javno govore o onome kroz šta su prošle, piše portal eTrafika.

 

U izjavi za ovaj medij predsjednice Udruženja „Baby Steps“, Amila Tatarević, kazala je da je u porodilištima čest slučaj zastrašivanja porodilja, prijetnji da će ubiti bebu ako ne posluša šta joj se naređuje, galama i omalovažavanje bola porodilja, a sve je to akušersko nasilje.

 

„Dokazivanje može biti teško. U svijetu se koristi svjedočenje žrtava, medicinska dokumentacija, izjave prisutnog medicinskog osoblja i drugih svjedoka. Takođe, pomaže i dokumentovanje fizičkih i emocionalnih posljedica. Kod nas, nažalost, drugih svjedoka nema jer porodilja često ulazi potpuno sama u porodilište, medicinsko osoblje često ne istupa jedno protiv drugog sa svojim izjavama već se ‘drže zajedno’. Medicinska dokumentacija u smislu otpusne liste sa poroda je vrlo štura i ne sadrži sve informacije koje su se zaiste i desile (poput nalijeganja na trbuh), a nadzorne kamere nisu prisutne u porodilištima zbog privatnosti pacijentice. Također, sami organi tužilaštva najčešće uvažavaju samo ozbiljno narušavanje zdravlja majke ili bebe ili smrt majke ili bebe u tužbama, da se dovede rad porodilišta u pitanje, sve manje od toga se ne uzima za ozbiljno“, kaže Tatarević.

 

Udruženje „Baby Steps“ je početkom godine na adrese Parlamentarne skupštine BiH, Predstavničkog doma i Doma naroda uputilo inicijativu kojom se traži hitna zabrana akušerskog nasilja, kao i konkretno poboljšanje uvjeta u svim bolnicama i porodilištima u našoj zemlji. Do sada nisu dobili nikakav odgovor od Parlamentarne skupštine.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *