STRANKA IZNAD STRUČNOSTI: Dvogodišnje iskustvo dovoljno za poziciju direktorice Aerodroma Banjaluka

Imenovanjem Lekićeve, kao igrača Bobana Kusturića, odnosno Igora Dodika za direktoricu Aerodroma Banjaluka i postavljenjem Trivićeve na čelo Agencije za agrarna plaćanja, o čemu se u vladajućim krugovima sve više govori, na dobitku je SNSD, kome je u ovom trenutku bitna svaka direktorska pozicija u javnim preduzećima.

Piše: Ljiljana Kovačević/ Žurnal

 

Jelena Lekić je krajem jula imenovana za novu direktoricu javnog preduzeća Aerodrom Banjaluka, nakon što je njena prethodnica Natalija Trivić podnijela ostavku sa te funkcije kako ne bi bila smijenjena, jer je napustila stranku Ujedinjena Srpska (US) Nenada Stevandića. U raspodjeli funkcija u vladajućoj koaliciji pozicija direktora Aerodroma Banjaluka pripada Stevandićevoj stranci, a Lekićeva je zvanično predstavljena kao kadar US.

 

Za razliku od Natalije Trivić, koja je godinama bila Stevandićeva „desna ruka“, sve dok njihovi lični interesi nisu pomrsili „partijsku ljubav“, Jelena Lekić je tek formalno učlanjena u US-u da bi mogla da bude imenovana za v.d. direktoricu Aerodroma Banjaluka. Lekićeva nije autohtoni kadar US-e, već se u toj stranci našla po nalogu Bobana Kusturića, direktora Helikopterskog servisa RS, jednog od najbližih saradnika Igora Dodika, sina Milorada Dodika, organizacionog sekretara Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i šefa Izbornog štaba ove stranke za predstojeće lokalne izbore.

 

„Lekićeva je diplomirani pravnik i sudeći na osnovu CV-ja u čijem smo posjedu, može da se pohvali impresivnom radnom biografijom, obrazovanjem i kompetencijama“, objavio je jedan banjalučki portal nakon što je ona zaposjela direktorsku fotelju u Aerodromu Banjaluka.

 

DVOGODIŠNJE ISKUSTVO

 

„Impresivnu“ radnu biografiju potkrijepili su navodima da je Lekićeva ranije radila na pravnim poslovima u Direkciji za civilno vazduhoplovstvo Bosne i Hercegovine (BHDCA), kao i u odjelu ljudskih resursa u banci Poštanska štedionica u Banjaluci i da uz to „tečno govori engleski“.

 

Tačno je da je Lekićeva radila u BHDCA na pravnim poslovima, ali svega godinu dana i to po osnovu ugovora o djelu. I taj posao dobila je zahvaljujući Bobanu Kusturiću, koji godinama odlučuje ko će biti direktor ove državne direkcije. Već u nekoliko ciklusa na čelu BHDCA su Kusturićevi bliski saradnici, iz pilotske branše.

 

U BHDAC-u Lekićeva je bila zaposlena do juna ove godine, a prvi posao joj je bio u banjalučkoj Poštanskoj štedionici, gdje je radila u ljudskim resursima od maja 2022. godine do prelaska u BHDAC. Prema izvorima Žurnala, posao u Poštanskoj štedionici dobila je prvenstveno zbog toga što je njen otac jedan od službenika na visokoj poziciji u Poreskoj upravi RS. Sve u svemu, „impresivnu“ radnu biografiju čine dvije godine radnog iskustva!

 

Logično se postavlja pitanje – kako će sa dvije godine radnog staža, bez iskustva u upravljanju i rukovođenju voditi javno preduzeće, posebno Aerdrom Banjaluka, koji sve dublje tone zahvaljujući gubicima koje mu je natovarila bivša direktorica Natalija Trivić.

Natalija Trivić (foto: facebook)

Prema podacima sa Banjalučke berze, Aerodrom Banjaluka je uknjižio gubitak od 1.741.682,74 KM. Trivićeva, nakon što je „ukopala“ banjalučki Aerodrom, sada, kao uzdanica SNSD-a, cilja na direktorsko mjesto Agencije za agrarna plaćanja RS, čiji je godišnji budžet 180 miliona konvertibilnih maraka.

 

NOVAC ZA KAMPANJU

 

Imenovanjem Lekićeve, kao igrača Bobana Kusturića, odnosno Igora Dodika za direktoricu Aerodroma Banjaluka i postavljenjem Trivićeve na čelo Agencije za agrarna plaćanja, o čemu se u vladajućim krugovima sve više govori, na dobitku je SNSD, kome je u ovom trenutku bitna svaka direktorska pozicija u javnim preduzećima. Razlozi su vrlo jasni.

 

Budući da Republika Srpska sve teže dolazi do novca na međunarodnom, ali i domaćem finansijskom tržištu, nakon što je kompletan politički vrh ovog bh. entiteta stavljen na američku „crnu listu“ zbog secesionističke politike koju vodi, SNSD je krenuo sa agresivnim pritiskom na direktore javnih preduzeća, zahtjevajući od njih da iz javnog sektora „izvuku“ što više novac kako bi se, bar do oktobarskih lokalnih izbora, sačuvao socijalni mir, prvenstveno redovnom isplatom penzije i koliko-toliko plata javnim službenicima.

 

Uz to, od direktora javnih preduzeća se zahtijeva da „odrežu“ određenu sumu novca za izbornu kampanju, prvenstveno za SNSD. Zbog toga u vladajućoj koaliciji u RS vrvi kao u košnici, a ispod radara vode se teške bitke, u kojima su udari SNSD-a, kako tvrde izvori Žurnala iz vrha vlasti,  na koalicione partnere nemilosrdni.

 

SUKOBI U KOALICIJI

 

Javna je tajna da između Stevandića i mlađeg Dodika odavno postoji ozbiljan sukob, što potvrđuje da US-u napuštaju kadrovi, nekada najlojalniji Stevandiću, poput Natalije Trivić ili Milana Novitovića, bivšeg direktora Civilne zaštite RS, koji u poslednje vrijeme ne preza da protiv bivšeg stranačkog šefa javno iznosi najteže optužbe. Čak i one koje se odnose na vrlo spornu Stevandićevu ratnu prošlost.

 

DEMOS Nedeljka Čubrilovića je u nekoliko opština odlučio da za načelnike opština kandiduje svoje ljude, uprkos ultimativnim zahtjevima iz vrha SNSD-a da to ne čine, jer će uslijediti odmazda, a ništa bolje kod Dodikovih ne stoje ni kadrovi Socijalističke partije Petra Đokića.

 

Među vladajućima u RS na djelu je bitka oko toga ko će oteti što više narodnog novca, koji bi im trebalo da im pomogne da ponovo osvoje vlast i nastave da pljačkaju isti taj narod.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *