Sud prodaje apartmane „Vučko“ zbog duga prema IRBRS-u

Apartmani hotelskog kompleksa „Vučko“ na Jahorini će biti prodati na licitaciji kako bi bilo namireno više od 12 miliona maraka koje firma „B&B Vučko“ duguje Investiciono-razvojnoj banci Republike Srpske za otplatu kredita koji je dobila na osnovu falsifikovane dokumentacije.

 

IZVOR: Centar za istraživačko novinarstvo

 

Okružni privredni sud u Istočnom Sarajevu odložio je prvu prodaju apartmana u hotelskom kompleksu „Vučko“ na Jahorini, zakazanu da bi bio naplaćen kreditni dug firme „B&B Vučko“ prema Investiciono-razvojnoj banci Republike Srpske (IRBRS). Na prodaji su 43 apartmana koje je sudski vještak procijenio na vrijednost od 48.000 do 340.000 KM.

 

Kupci su se pojavili na ročištu, ali je licitacija odložena jer je u međuvremenu bijeljinski advokat Miloš Stevanović preko svoje firme „Standard Prva“ otkupio ukupno 180 miliona KM duga prema IRB-u, a među njima i dug „B&B Vučko“. Sud je o tome obaviješten osam dana prije zakazane prodaje zbog čega je sudija Minja Mirvić odložio ročište da bi bio promijenjen tražilac izvršenja.

 

„B&B Vučko“ je 2012. godine dobio kredit od šest miliona maraka u sklopu finansiranja investicijskih projekata preduzeća u Republici Srpskoj iz sredstava Evropske investicijske banke (EIB). Kreditna dokumentacija pokazuje da je IRB dostavljao EIB-u pogrešne podatke o namjeni i potrošnji ovog kredita.

Uprkos tome IRB tvrdi da nije napravio propuste pri dodjeli kredita. U maju 2022. godine su potvrdili za Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) da „B&B Vučko“ sa kamatama duguje skoro 12 miliona maraka, ali nisu odgovorili o stanju duga u 2023. i 2024. godini. Banka ignoriše upite CIN-a i o stanju dugova drugih preduzeća koja su dobijala sredstva EIB-a.

 

U međuvremenu, Bosna i Hercegovina (BiH) je vraćala ovaj kredit jer je država bila potpisnica ugovora sa EIB-om za kredit od 50 miliona eura iz 2009. godine. Dokumentom je određeno da će sredstva biti korištena za finansiranje investicijskih projekata na teritoriji RS-a putem Fonda za razvoj i zapošljavanje IRBRS-a.

 

IRBRS je tim novcem finansirao projekte 16 preduzeća od kojih pojedina, među kojima i je „B&B Vučko“, nisu namjenski trošila novac niti su redovno otplaćivala kredit.

 

Krajem 2022. godine BiH je bila dužna EIB-u 12,1 milion maraka za projekat finansiranja preduzeća putem IRBRS-a. IRBRS i Ministarstvo finansija BiH CIN-u još nisu dali podatke o trenutnom stanju duga.

 

Firmom „B&B Vučko” upravljaju otac i sin Milomir i Aleksandar Prović koji su hotelsko-apartmanski kompleks „Vučko” na Jahorini gradili sa investitorima iz Srbije i Rusije. „Šta je onda tu vama ili nekome sporno? Država vraća i država će naplatiti ovo”, komentarisao je Aleksandar Prović za CIN 2023. godine situaciju u kojoj se našao njegov biznis.

 

Podsjećamo, CIN je otkrio kako su falsifikati, prevareni partneri i milionski dugovi decenijama pratili izgradnju kompleksa „Vučko”. Provićima su općinske vlasti omogućile prisvajanje državne zemlje na Jahorini, a entitetske su im dale milionske kredite.

Novinari su otkrili da je kredit IRB-a firmi „B&B Vučko” odobren na osnovu falsifikovane dokumentacije o zalaganju nekretnina na Jahorini. To su bile nekretnine firme „Club Aparthotel Vučko” koje su Provići dijelili sa investitorima − Mirkom Ticom iz Srbije i Draganom Đordanom iz Rusije. Oni nikada nisu odobrili založiti nekretnine za kredit, ali Provići su 2012. godine IRB-u dostavili krivotvorenu odluku Skupštine firme „Club Aparthotel Vučko” kojom su njene apartmane stavili pod hipoteku. Ove nekretnine su sada završile na sudskoj prodaji.

 

Kako su to oni uradili, na osnovu čega, po osnovu koje skupštine? Oni se ponašaju potpuno samouvjereno, bahato, beskrupulozno”, rekao je za CIN Dragan Đordan, investitor koji se godinama bori vratiti 13 miliona maraka koje je uložio u gradnju apartmana u kompleksu „Vučko”.

 

U stenogramu Skupštine na kojoj su investitori pobili zalaganje nekretnina Mirko Tica je izjavio: „Postupak koji je kod zasnivanja hipoteke učinjen je protuzakonit i insinuira kriminalne radnje. Ja kao čovek ne mogu to da shvatim”.

 

Prema dokumentaciji koju su Provići dostavili IRB-u, nekretnine na Jahorini je pod hipoteku stavila Ana Kovačević, sestra Aleksandra Provića koja je u to vrijeme bila direktorica firme „Club Aparthotel Vučko”.

 

Ona je potpisala dokumente u kojima tvrdi da su suvlasnici firme na vanrednoj skupštini u martu 2012. godine „konferencijskom vezom” odobrili zalaganje imovine. Međutim, niko od suvlasnika nije prisustvovao ovoj skupštini niti potpisao saglasnost firme za zalaganje imovine. Ispostavilo se da je Kovačević tu saglasnost sačinila pet mjeseci ranije i dodala zahtjevu za kredit.

 

Notarka Gordana Gerdijan, koja je ovjerila hipoteku, rekla je za CIN: „Kako da ja znam da su to lažni dokumenti, potpisani, sa pečatom i ostalo, ako je banka tamo imala njihov kreditni odbor, reference?

 

U to vrijeme, 2012. godine, o dodjeli kredita je odlučivao premijer RS-a i predsjednik Kreditnog odbora Aleksandar Džombić, porodični prijatelj Provića. On im je i 2009. godine odobrio kredit IRB-a od pet miliona KM, ubrzavajući porukama tadašnjeg direktora IRB-a da hitno odobri kredit za „B&B Vučko”.

 

Okružno tužilaštvu u Istočnom Sarajevu je obustavilo istragu protiv Provića za falsifikovanje dokumentacije za kredit IRB-a. Tužiteljica Halida Vrabac je rekla za CIN da ona „prosto sumnja da bi IRB dozvolio kredit da su bile u pitanju falsifikovane isprave”.

 

Ipak, apartmani koje investitori nikada nisu pristali založiti za kredit završili su na sudskoj prodaji zbog duga firme „B&B Vučko” prema IRBRS-u.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *