U Vojkovićima planirana izgradnja opasne punionice tečnog naftnog gasa

Ilegalna deponija, spalionica guma, klizište, mHE i to sve u krugu od par kilometara oko Istočne Ilidže izgleda nije dovoljno da ugrozi život stanovnika ove i susjednih opština. U Vojkovićima je planirana izgradnja punionice tečnog naftnog gasa izuzetno opasne prvenstveno zbog mogućnosti eksplozije. Iako su u blizini domaćinstva, rijeka i drugi objekti iz firme imaju dio potrebnih dozvola. Čeka se ekološka.
Piše: Sanja Vasković
“Predmetna punionica plina, može pod vanrednim okolnostima predstavljati potencijalnu opasnost za izbijanje požara i eksplozije tj. može izazvati nesreću velikih razmjera. Ova opasnost naročito je izražena ukoliko bi došlo do izbijanja eksplozije TNG u skladišnim rezervoarima, požara i eksplozije autocisterne na pretakalištu TNG”, navodi se u Izvještaju o bezbjednosti urađenom za potrebe firme “STANDARD PLIN” iz Banje Luke koja planira graditi punionicu plina u Istočnoj Ilidži.
Na lokaciji u Vojkovićima postoje dva podzemna rezervoara. Prateći sadržaj objekta punionice čine objekat za smještaj boca i mali nadzemni rezervoar za tečni naftni gas (TNG). Na lokaciji će se vršiti uskladištavanje ovog gasa čija je smjesa sa stanovišta požarnih i eksplozivnih karakteristika veoma opasna.
Sve ovo nalazi se na 70 m udaljenosti od stambenog objekta, 90 m od rijeke te 120 m od magistralnog puta što nije spriječilo opštinu Istočna Ilidža odnosno načelnicu Odjeljenja za prostorno uređenje i ekologiju Jelenu Gotovac da izda lokacijske uslove ovoj firmi. Da apsurd bude veći, protiv izdavanja lokacijskih uslova bio je dio vlasnika susjednih parcela, no iz Istočne Ilidže ovo mišljenje “nisu cijenili”.
“Mi smo za lokacijske uslove tražili mišljenje komšija, u smislu udaljenosti objekat i sve, ali to je mišljenje koje mi cijenimo s obzirom na konfiguraciju terena… Imamo tu zakonsku slobodu da cijenimo to mišljenje odnosno da ga prihvatimo ili odbijemo. Što se tiče lokacijskih uslova oni su više tehnički dokument i niko ne bi mogao da gradi prije dobijanja građevinske dozvole”, kaže načelnica Gotovac za SPIN Info podvlačeći da bi u slučaju nelegalne gradnje nadležna inspekcija odmah trebala reagovati.
U dokazima uz Zahtjev za izdavanje ekološke dozvole, koji je izradila firma “RADIS”, navodi se da je “izlaskom na teren izvršena opservacija sadržaja u okolini, razgovor sa investitorom/odgovornim licem preduzeća i lokalnim stanovništvom”.
No, s kim je razgovarano od lokalnog stanovništa za SPIN info nisu znali tačno reći. Kažu da su na osnovu ranije dobijenih dozvola izradili dokument potreban za izdavanje ekološke dozvole.
Na granici parcele je planiran zaštitni zid , jer je udaljenost punionice od susjednog zemljišta manja od propisane, čime će zatvoriti dijelom susjednu parcelu. Postoje opravdane sumnje da vlasnici susjednih parcela, ako punionica bude izgrađena, neće moći ništa graditi.
Da li će predložene mjere biti ispoštovane?
“Poslovni objekat – punionica boca TNG koja je u vlasništvu „STANDARD PLIN“ d.o.o. Banja Luka, svojim radom ne ugrožava životnu sredinu u značajnijoj mjeri, ali je potrebno da sprovodi mjere koje su naložene i koje su propisane Zakonom”, navodi se u Dokazima za izdavanje ekološke dozvole dodajući da je riječ je o postrojenju koje može ugroziti životnu sredinu te ga je potrebno staviti pod poseban režim kontrole.
Na ovoj lokaciji ne postoji kanalizaciona mreža. Voda sa površina u krugu parcele će se prihvatati uličnim slivnicima i transportovati do separatora ulja i masti, a zatim upuštati u upojni bunar, otpadna voda iz korita će se takođe upuštati u upojni bunar. Pored ovoga, postoje brojne druge naložene mjere kojim bi se trebali rukovoditi da bi rad ove punionice bio potpuno bezbjedan, uključujući i obuku zaposlenih, te posebne firme koje se bave zbrinjavanjem opasnog otpada.
Da li će se u ovom slučaju, ukoliko dođe do izgradnje punionice plina, koja zahtijeva izuzetno stroge kontrole i mjere zaštite, poštovati slovo zakona i da li će nadležne inspekcije raditi svoj posao teško je reći s obzirom na dosadašnje iskustvo gdje su nadležni inspekcijski organi većinom radili u korist investitora, a ne građana Istočnog Sarajeva.
“Zainteresovana javnost mišljenje i primjedbe na Dokaze uz zahtjev za izdavanje ekološke dozvole može dostaviti na e-mail urbanizam@istocnailidza.net ili lično u opštini Istočna Ilidža, kancelariji br.9, do 06.03.2025. godine”, navedeno je na stranici Opštine.