UIO BiH zatvara terminale, a otvara prostor za nove igrače – ko preuzima tržište?

UIO BIH raspisala je u februaru i martu javne pozive za prikupljanje ponuda za carinske terminale u Brodu, Sokocu, Trebinju i Kiseljaku.
Uprava za indirektno oporezivanje BiH raspisala je u februaru i martu javne pozive za prikupljanje ponuda za carinske terminale u Brodu, Sokocu, Trebinju i Kiseljaku.
Predmet javnog oglasa je prikuplјanje ponuda za potrebe carinskih ispostava u ovim gradovima, a pravo učešća imaju sva pravna i fizička lica koji su vlasnici ili korisnici prostora koji se nudi za carinski terminal, javlja Akta.ba.
Raspisivanju poziva prethodio je raskid ugovora za ova četiri carinska terminala, za koje je UIO BIH krajem prošle godine utvrdila da ne ispunjavaju ni minimum uslova.
Raskinut ugovor sa preduzećem „Onogošt“
Preduzeće „Onogošt“ iz Sokoca prošle godine je dobilo zvanično obavještenje o raskidu ugovora o korištenju carinskog terminala, koje mu je dostavila Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH).
Prema obrazloženju UIO BiH, posebni inspekcijski tim obišao je objekat i odlučio da iskoristi pravo iz ugovora, prema kojem se zakup može prekinuti u bilo kojem trenutku, bez otkaznog roka, ukoliko prestane potreba za terminalom, ako zakupac ne ispunjava obaveze ili iz bilo kojeg drugog razloga, bez obaveze da ih dodatno obrazloži.
Ovu odluku potpisao je direktor UIO BiH Zoran Tegeltija, uz napomenu da Uprava pokreće proceduru prekida ugovornog odnosa.
Dopis UIO BiH
Odlazeći načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica uvjeren je da se ovim potezom najavljuje potpuno gašenje carinskog terminala u ovoj opštini. Kao razlog za to vidi činjenicu da je u toku uspostava novog terminala u Istočnom Novom Sarajevu, jednoj od šest opština koje čine grad Istočno Sarajevo, u čijem sastavu se nalazi i Sokolac.
Hapšenja u Istočnom Sarajevu otvorila nove afere
Hapšenje Nenada Nešića, ministra sigurnosti BiH, Mladena Lučića, biznismena iz Istočnog Sarajeva, te još nekoliko osoba, pokrenulo je niz reakcija i otvorilo nove afere koje do sada nisu dospjele u javnost. Na društvenim mrežama na ovo se osvrnuo i Milovan Cicko Bjelica, dugogodišnji politički lider iz Sokoca, koji je u nedavnoj izbornoj trci za načelnika izgubio od kandidata SNSD-a Strahinje Baševića, ali ga mnogi i dalje smatraju sivom eminencijom ovog dijela Republike Srpske.
U svom obraćanju, Bjelica iznosi tvrdnje o poslovnim vezama između uhapšenog Mladena Lučića i Ljubiše Ćosića, gradonačelnika Istočnog Sarajeva. Navodi da je firma kojoj je grad, na prijedlog Ćosića, dao dozvolu za izgradnju novog carinskog terminala, zapravo u vlasništvu Mladena Lučića, koji je sada uhapšen pod sumnjom za pranje novca, zloupotrebu položaja i primanje mita.
Bjelica podsjeća da je Lučić nedavno osnovao firmu „SIGMA L“, sa ciljem uspostavljanja carinskog terminala i poslovne zone na zemljištu nekadašnjeg „Energoinvesta“ u Istočnom Sarajevu. Skupština grada je prije nekoliko mjeseci usvojila informaciju o formiranju nove carinske ispostave na zahtjev firme „SIGMA L“, ali gradonačelnik Ćosić nije naveo ko je vlasnik firme, niti da će to dovesti do gašenja terminala na Sokocu.
Akta Registar
Ko stoji iza preuzimanja zemljišta Energoinvesta?
Zemljište na kojem firma „SIGMA L“ planira graditi carinski terminal i stambeno-turistički kompleksnekada je pripadalo preduzeću „Energoinvest rasklopna oprema (RAP)“. Prije desetak godina, firmu su kupili ruski investitori i osnovali „Elektroinženjering“, ali su ubrzo upravljanje prebacili braći Milanu i Mariju Keseroviću. Milan Keserović, zet tadašnjeg predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Zorana Tegeltije, kasnije je preuzeo firmu od Rusa i rasprodao je. Kupac je bio upravo Mladen Lučić, koji je na taj način stekao kontrolu nad zemljištem površine preko 150 dunuma.
IZVOR: Akta.ba
Foto: Interview.ba