Umjesto nove toplane, Paljane ove zime grije priča o “prestonici”

Ovih sedmica se u više navrata podgrijava velika priča o Palama kao prestonici Republike Srpske!Šta to konkretno znači za Republiku Srpsku, šta za Pale i Istočno Sarajevo, a šta za građane?

 

Priču o Palama kao prestonici Republike Srpske ponovo je, pred izbore, pokrenuo kandidat za načelnika opštine Pale i aktuelni poslanik u NSRS koji nije postavio nijedno poslaničko pitanje Damjan Škipina. Sve uz podršku predsjednika Dodika koji u Laktašima gradi fabrike, a u Palama obećava. Nedavno je održana i naučna tribina “Pale prijestonica Republike Srpske” na kojoj su učestvovali akademici, istoričari, stvaraoci, narodni poslanik, te ministar u Vladi Srbije. Dati su stručni, ali i istorijski argumenti, pravljeno poređenje čak sa Filadelfijom nekadašnjom prestonicom Amerike. Sve u prilog nosećoj tezi da Pale trebaju i samo što nisu prestonica.

 

Dug je put do zelene trave

 

Šta kažu činjenice?

 

Da bi Pale postale zvanično prijestoni grad potrebno je da se u Narodnoj Skupštini Republike Srpske izmijeni niz postojećih zakona o lokalnoj samoupravi, Gradu Istočno  Sarajevo, da sve to prođe javne i stručne rasprave, da se potom odrede i finansije prijestonog grada, a pošto je najavljeno i vraćanje određenih institucija onda bi to donijelo i još drugih izmjena.

 

Kada i kako će to biti obavljeno, ne zna se, bitno je da se priča pokrene pred izbore. Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik pomenuo je da bi i on mogao biti predlagač zakona što bi trebalo da osigura njegovim autoritetom da zakon bude usvojen. Da li će to prihvatiti i drugi konstitutivni narodi- ne zna se. Uglavnom procedura za to nije još ni otpočela.

 

Da li će se i koje institucije vratiti na Pale?

 

Na pomenutoj tribini Dodik je rekao da će se vratiti novinska agencija Srna na Pale, da će biti izgrađena zgrada Kinoteke, da će Vlada RS boraviti na Palama 15 dana godišnje i da će skupština zasjedati bar jednom na Palama. Za šta onda služi administrativni centar u Istočnom Sarajevu i koja je njegova uloga. To nije vraćanje institucija na Pale. To je ekskurzija.

 

Poređenja radi, Cetinje je prijestonica Crne Gore, a Podgorica glavni grad.

 

Na Cetinju kao prijestonom gradu se nalazi zvanična rezidencija Predsjednika Republike u kojoj prima ambasadore, akreditive i obavlja niz protokolarnih i zvaničnih susreta i organizuje različite događaje i obilježavanje važnih datuma. Osim toga na Cetinju se nalaze i sljedeće institucije: Nacionalni muzej Crne Gore, Nacionalna biblioteka i Državni arhiv Crne Gore. 

 

Ništa od tih institucija nije predviđeno da se vrate na Pale ili pređu u ovu opštinu!

 

U finansijskom smislu ako bi se obistinila ova inicijativa to bi značilo da Republika Srpska izdvaja više novca za ovu lokalnu zajednicu, da zbog novih institucija na Palama ima veći broj zaposlenih, da shodno tome turizam bude povećan, jer prestonica privlači pažnju turista i samim tim veći broj posjeta, a sve to za građane Pala predstavlja dodatne benefite, ako i kada bude tako.

 

Da aktuelni Gradonačelnik Ljubiš Ćosić ne bi potpuno ispao iz “igre” i on se našao pozvanim da kaže ponešto o aktuelnoj temi, pa se tako pojavio ispred neke građevine i obećao tu muzej, obećao je rušenje zgrade Vlade na Palama – jedinog simbola institucija Republike Srpske na Palama i izgradnju neke gradske kuće na toj lokaciji šta god ona predstavljala – valjda se gradi kult grada osim prijestonice!

 

Za sada su to sve samo obećanja kojih su se građani Pala i Istočnog Sarajeva naslušali i nagledali tokom tri decenije, a malo ili nimalo od toga nije ispoštovano. Zašto bi sada bilo drugačije i da li će, ostaje da se vidi nakon izbora.

 

Do tada. Pljani čekaju novu toplanu, Muzej, Fakultet fitičkog sporta i kulture, Gradsku kuću, čuveni tunel i gondolu, a najviše od svega čekaju da im političari vrate dostojanstvo i ispraznim pričama ne vrijeđaju inteligenciju.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *