DOM ZDRAVLJA ŠIROKI BRIJEG: Stotine hiljada KM potrošili mimo propisa

U 2023. godini Dom zdravlja Široki Brijeg nabavljao je lijekove, sanitetski materijal, hranu, te usluge servisa automobila čime je prekršio Zakon o javnim nabavkama. Nabavke vrijedne najmanje 460.105 KM vršene su bez provođenja postupka javne nabavke i zaključenog ugovora.

 

Piše: Amra Brkić Čekić/Inforadar

 

U 2023. godini Dom zdravlja Široki Brijeg nabavljao je lijekove, sanitetski materijal, hranu, te usluge servisa automobila čime je prekršio Zakon o javnim nabavkama. Nabavke vrijedne najmanje 460.105 KM vršene su bez provođenja postupka javne nabavke i zaključenog ugovora.

 

Finansijsko poslovanje ove zdravstvene institucije, Ured za reviziju institucija Federacije Bosne i Hercegovine, ocijenio je sa rezervom i to zbog nekoliko ključnih nepravilnosti u finansijskom izvještavanju i usklađenosti s propisima.

 

Naveli su da, iako finansijski plan za prošlu godinu nije bio usvojen, Plan javnih nabavki je donesen i na osnovu njega su pokrenuti postupci u iznosu od najmanje 240.000 KM.

 

– Planom javnih nabavki je planirano provođenje 28 postupka javnih nabavki ukupne procijenjene vrijednosti 1.840.527 KM. Izvršeno je 12 izmjena i dopuna Plana javnih nabavki. Izmjenama i dopunama plana su uvođeni novi postupci, vršene izmjene postojećih postupaka u dijelu procijenjene vrijednosti. Konačnim izmijenjenim planom javnih nabavki planirano je 37 postupaka javnih nabavki ukupne procijenjene vrijednosti 2.037.582 KM. Dom zdravlja nije prezentovao odluke Upravnog odbora o izmjenama Plana, niti su one donošene. Izmjene su vršene na način da se samo unesu na Portal za javne nabavke, zaključili su federalni revizori.

Nabavka sanitetskog materijala je vršena bez ugovora  Foto: Ured za reviziju institucija FBiH

Realizacija Plana je bila 34 posto, a iz razloga jer Dom zdravlja nema stalno zaposlenu osobu koja bi radila poslove vezane za javne nabavke. Prilikom provođenja
postupaka javnih nabavki konsultovali su vanjske saradnike putem ugovora o djelu, utvrdili su revizori.

 

Nadalje su konstatovali da je Dom zdravlja vršio nabavke roba i usluga bez provođenja
postupaka javnih nabavki, što također umanjuje realizaciju Plana. Određeni broj javnih nabavki je pokrenut krajem prošle godine a ugovori su zaključeni 2024. godine.

 

– Radi se o nabavci reagenasa procijenjene vrijednosti 409.500 KM, uredskog materijala – 117.000 KM, održavanju vozila procijenjene vrijednosti 81.900 KM, izgradnja dizala na RTG i fizijatriji – 163.800 KM, grijanje na RTG i fizijatriji – 175.500 KM koji nisu provedeni kao ni tri konkurentska postupka nabavke stomatološkog materijala, materijala za čišćenje i sanaciju krova procijenjene vrijednosti 64.350 KM, istakli su revizori.

 

Postupci javnih nabavki u najmanjem iznosu od 240.000 KM procijenjene vrijednosti (nabavka lijekova u iznosu od 105.000 KM, uredskog namještaja u iznosu od 95.000 KM i laboratorijskih usluga u iznosu od 40.000 KM), pokrenuti su a da nisu osigurani uslovi za pokretanje (način finansiranja).

 

Revizori su se osvrnuli na javnu nabavku lijekova putem otvorenog postupka ugovorene vrijednosti 74.384 KM od aprila prošle godine, te su konstatovali da nabavka nije bila podijeljena na lotove niti je prezentirano koliko je dobavljača preuzelo tendersku dokumentaciju, a dostavljene su tri ponude.

 

– Procijenjena vrijednost nabavke je u Odluci o pokretanju postupka i u planu
javnih nabavki navedena u iznosu od 102.000 KM dok je u tenderskoj dokumentaciji i obavještenju o nabavci naveden iznos od 105.000 KM.

 

Problematizovana je i nabavka lijekova

–  Sačinjen je Zapisnik o pregledu i ocjeni ponuda u kojem je komisija ocijenila sve pristigle ponude i predložila COLPHARM d.o.o. Široki Brijeg kao najpovoljnijeg dobavljača s kojim je i zaključen ugovor 7. 7. 2023. godine sa rokom važenja do 7. 7. 2024. godine. Nije bilo žalbi na provedeni postupak, pojašnjavaju revizori.

 

Revizori su otkrili i to da je ova zdravstvena ustanova usluge prijevoza laboratorijskih nalaza u Sveučilišno kliničku bolnicu Mostar naplaćivala po 5 KM po osiguraniku. Pri tome nisu prezentovali dokumentaciju na osnovu koje je ta naknada utvrđena.

 

Cjenikom koji je Upravni odbor Doma zdravlja usvojio 29. aprila 2024. godine nije predviđena naknada za uslugu prijevoza.

 

– Dom zdravlja nema uspostavljenu subanalitiku svih prihoda (prihodi se ne evidentiraju po vrstama), zbog čega nije moguće utvrditi ostvarenje svih vrsta prihoda, konstatacija je federalnih revizora koji su uputili preporuku da se visina ove naknade utvrdi cjenovnikom usluga, kako je i propisano Statutom.

 

– Konstatovano je da Izvještaj o provedenom postupku nije objavljen u skladu sa članom 75. stav 2. Zakona kod nabavki Generalnog servisa i nadogradnje četiri ultrazvučna aparata i rtg sistema proizvođača GE HealthCare ( 111.150 KM), renoviranja stubišta i potkrovlja (233.830 KM) i nabavke sanitetskog materijala. Navedeno nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, konstatovano je u Izvještaju revizora.

 

Provedenom revizijom pojedinačnih obračuna plaća konstatovano je da se plaća uvećava za 10 posto i po osnovu stečenih certifikata kao što je radno pravo, certifikat za računovođu…) što nije u skladu sa sa odredbama Kolektivnog ugovora i Pravilnika o radu.

 

Revizori su skrenuli pažnju na činjenicu da u ovoj zdravstvenoj ustanovi Zakon o zdravstvenoj zaštiti koji je donijela Skupština Županije Zapadnohercegovačke nije usklađen sa federalnim Zakonom o zdravstvenoj zaštiti u dijelu kojim je definisano da direktor zdravstvene ustanove mora imati znanje o zdravstvenom menadžmentu koje se dokazuje certifikatom o obavljenoj edukaciji iz zdravstvenog menadžmenta, odnosno završenom specijalizacijom ili postdiplomskim studijem iz zdravstvenog menadžmenta. Podsjetimo da je Upravni odbor u oktobru 2021. godine na mjesto direktora imenovao dr. Mirka Kordića na mandatni period od četiri godine, što mu je ujedno treći mandat na mjestu direktora.

Kordić je pravosnažno oslobođen optužbi za zloupotrebu položaja Foto: Bljesak.info

Tokom mandata Kordić je bio optužen za krivično djelo zloupotreba položaja zbog čega je prvostepeno osuđen na deset mjeseci zatvora te zabranu vršenja dužnosti direktora tri godine od pravomoćnosti presude. Teretio se da je iskoristio svoj službeni položaj i sebi pribavio protupravnu imovinsku korist u iznosu od 856 KM. 

 

Presudom Vrhovnog suda FBiH koja mu je izrečena krajem prošle godine, on je pravosnažno oslobođen optužbi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *