Kako je odbornica Slavka Brezo sa Pala dobijala novac od institucija za sopstveno udruženje

Slavka Brezo godinama je odbornica Skupštine Opštine Pale, ali i direktorka javnih ustanova sa područja ove Opštine. Uporedo je osnovala sopstveno udruženje građana, koje je dobijalo novac od opštine Pale, Grada i drugih institucija bliskih političkoj partiji kojoj pripada. Apsurdno, udruženje je registrovano na adresi vrtića u kojem je bila zaposlena. Slavka Brezo tvrdi da nije predsjednik nijednog udruženja.
Piše: Sanja Vasković
Kako je sve počelo?
Slavka Brezo je još 2015. godine imenovana na funkciju direktorke vrtića “Bubamara” u Palama.
U paljansku skupštinu ušla je kao odbornica SDS-a. Kada je 2019. SNSD formirao skupštinsku većinu u ovoj Opštini, izvještaj o radu ustanove kojom je rukovodila nije dobio njihovu podršku. Slavka je tada tvrdila da je riječ o političkim motivima.
,,Cilj je moja smjena. Žao mi je što su kolege iz skupštinske većine političke interese stavile iznad interesa djece“, poručila je Brezo 2019. godine.
No, stvari se ubrzo drastično mijenjaju.
U svom, ili u interesu djece, Brezo mijenja politički dres, te 2020. u skupštinu opštine ulazi kao odbornica Ujedinjene Srpske. Godinu dana kasnije postala je predsjednica OO Ujedinjena Srpska Pale, a iste godine imenovana ja za direktorku Kulturnog centra u Palama.
Igre bez granica
Dok je je bila na rukovodećoj poziciji u vrtiću u Palama, Slavka Brezo je u isto vrijeme osnovala Udruženje građana “Dječiji osmijeh”.
Ovo udruženje dobijalo je sredstva od opštine u čijim skupštinskim klupama je sjedila.
Tako je Opština Pale, na čelu sa SNSD-ovim Boškom Jugovićem, 2022. i 2023. u okviru grantova udruženjima za zaštitu prava žena, djece, izbjeglih i raseljenih lica na račun udruženja uplatila po 2.500 KM.
Za ovo udruženje skoro niko u Palama nije čuo, niti postoje medijski natpisi o realizovanim aktivnostima za koje su dobijali novac građana. Udruženje nismo mogli pronaći ni na društvenim mrežama.
I Ministarstvo civilnih poslova je 2023. uplatilo udruženju 6.000 KM za projekat “Dječije igre bez granica”, kao i 5.000 KM godinu ranije za projekat pod identičnim nazivom.
Gdje, kada i na koji način je realizovan ovaj projekat ostaje nepoznato.
No, poznato je da je zamjenica ministarke civilnih poslova, Marijana Mojić, kadar Ujedinjene Srpske.
Podrška SNSD-u u Istočnom Sarajevu nagrađena je i od gradonačelnika Ljubiše Ćosića.
Godine 2021. uplatili su 800 KM, 2023. Grad je izdvojio 2.500 KM za ovo udruženje, a podrška nije izostala ni 2024. kada je uplaćeno 3.000 KM “Dječijem osmijehu” za projekat pod nazivom, pogađate, “Dječije igre bez granica”.
Brezo je trenutno dio skupštinske većine u Gradu Istočno Sarajevo.
Ovo su samo podaci za posljednih par godina koji su dostupni u okviru baze Praćenja raspodjele javnih sredstava udruženjima i organizacijama koju je kreirao Transparency International u BiH.
Slavka Brezo: Nemam ja politički uticaj
Udruženje “Dječiji osmijeh” registrovano je na adresi vrtića čija je direktorka bila Slavka Brezo. Čak je i kao mail adresa udruženja navedena bubamarapale@yahoo.com.
Prihod udruženja u prošloj godini iznosio je oko 11.000 KM, no godinu su završili u minusu od nekih 40 KM.
Iako se kao lice ovlašteno za zastupanje i dalje navodi ime Slavke Brezo, odbornica je za naš portal negirala povezanost sa pomenutim udruženjem. Štaviše, pitala nas je o kojem udruženju govorimo.
Slavka Brezo: “Ja nisam predsjednik nijednog udruženja ”.
SPIN Info: “Piše da se ste Vi predsjednik udruženja “Dječiji osmijeh”.
Slavka Brezo: “ To je lažna informacija… Ako Vi znate bolje od mene, onda me stvarno nemate šta pitati. Ranije sam bila predsjednik udruženja, više nisam. Ne sjećam se kad sam bila, ima 8-9 godina i ne znam ko je sad predsjednik”.
Na naše insistiranje o političkom uticaju vezano za raspodjelu novca i vezama Ujedinjenje Srpske, Brezo odgovara da svako može da se prijavi na poziv i dobije novac.
“Ja nemam nikakav politički uticaj, nemam veze s tim udruženjem i nisam predsjednik”.
Foto: Slavka Brezo/Fb
Sredstva se često dijele političkim vezama, bez jasnih kriterijuma
Izabrani zvaničnici mogu obavljati poslove u udruženjima i za to primati naknadu, u skladu sa zakonom.
Međutim, zakonom je postavljen prag da ne mogu biti na čelima udruženja koja se finansiraju iz javnih budžeta u iznosu većem od 100.000 KM.
Damjan Ožegović iz Transparency International za SPIN Info kaže da je ovaj prag u Republici Srpskoj definitivno najveći u poređenju na FBiH i na nivo institucija BiH. Takođe, zakon propisuje da u obavljanju javnih funkcija privatni interes se ne smije stavljati iznad javnog, te da se ne smije koristiti javna funkcija za ličnu dobit.
“Čest je slučaj da nosioci izvršnih funkcija, izabrani predstavnici i savjetnici budu uključeni u rad udruženja koji se finansiraju iz javnih budžeta, ispod ili preko dozvoljenog gornjeg praga. Ovaj prag bi svakako trebalo sniziti jer je previsok, ali i jače kontrolisati da li dolazi do političkog uticaja prilikom raspodjele sredstava”, navodi Ožegović.
Foto: TI BiH
Osim toga, nalazi revizija koje je radio Transparency International upozoravaju da se u BiH sredstva dijele upravo političkim vezama, bez jasnih i mjerljivih kriterijuma, da sistemi nadzora ne postoje, te da se često ne dostavljaju izvještaji kojima bi se pravdali utrošci sredstava te da su mnogi projekti zapravo nerealizovani.
“Postavlja pitanje gdje novac ide, a opravdana je sumnja da se dio mora vratiti u političke partije”, zaključuje Ožegović.