Ponuda za trebinjsko “Neimarstvo” teška pet miliona KM stigla od firme sa 1.100 KM dobiti

Banjalučka firma “Cook” ponudila je preko pet miliona maraka za kupovinu trebinjskog preduzeća “Neimarstvo” koje je prije više od deset godina završilo u stečaju i iz kojeg se do dana dašanjeg nije izvuklo.

 

IZVOR: Moja Hercegovina

 

Potvrdio je to za Moju Hercegovinu stečajni upravnik Slavko Ilić koji je rekao da se sada čeka istek od mjesec dana koliko je rok za uplatu ponuđenog iznosa i nada se, kraju agonije za firmu sa kojom, kako je ranije i sam govorio, nije više znao šta da radi.

 

“Ako se realizuje, to će biti veliko olakšanje. Uplaćeno je 50.000 KM pologa, ponudli su 5.072.000 KM. Sada čekamo 28. septembar da vidimo hoće li se realizovati ponuda. Radi se o banjalučkoj firmi ‘Cook’ koja je i ranije kupila neke parkinge. Ne znam ko stoji iza te firme, ali znam da planiraju graditi neke zgrade”, kaže Ilić.

 

Radi se o firmi koja je osnovana 2018. godine i koja je ranije kupila dio parcela “Neimarstva”, tačnije parcele nekadašnje stare autobuske stanice. Međutim, stečajni upravnik nam je rekao da oni tada nisu dali novac, nego su preuzeli potraživanja, takoreći isprebijali dugove. Sada su, kaže, otkupili sve što je ostalo.

 

“Sad više nema ništa, osim nekoliko parnica. Više ni ja ne znam šta je ostalo. Iskreno se nadam da će ovo biti kraj agonije ‘Neimarstva’. Članovi Nadzornog odbora nisu imali posebnih komentara, bilo je doduše ideja da se to prodaje za 12 miliona, ali toliki novac se ne može dobiti. Sada će na tom mjestu biti građene zgrade”, kaže Ilić.

 

Milone nudi firma koja je za godinu zaradila 1.100 maraka

 

Iza firme koja je kupila “Neimarstvo” stoji izvjesni Dragan Konjević i ima samo jednog zaposlenog. S obzirom na to da se radi o firmi koja je prošle godine imala samo 1.113 KM dobiti i ukupan promet od nepune 123.000 maraka, postavlja se pitanje ne samo odakle joj pet miliona za kupovinu “Neimarstva”, nego i za polog od 50.000 KM.

 

Građevinsko preduzeće “Neimarstvo”, kao i kompanija “Izolater” iz Trebinja su u stečaj otišli zbog interesa nekoliko pojedinaca, željnih da dođu do novca i ekskluzivnih nekretnina po cijenama daleko ispod tržišnih, o čemu su mediji ranije pisali.

 

Poveznica pomenutih preduzeća bio je i ostao trebinjski advokat Dragan Škuletić koji je pokrenuo stečaj u obje firme. U “Neimarstvu” je to uradio lično, a “Izolateru”, kao pravni zastupnik računovodstvenog biroa registrovanog na ime njegove punice Božane Lečić.

 

Povod za guranje u stečaj bio je isplata sumnjivih potraživanja za advokatske usluge, u slučaju „Neimarstva“ lično Škuletićeve, a „Izolateru“ pomenutog računovodstvenog biroa. Škuletić je pokušao da dugove naplati u novcu, ali i da dođe do ekskluzivne nekretnine u Dubrovniku, koje je “Neimarstvo” imalo u zajedničkom vlasništvu sa hrvatskom firmom “Jadranski susreti”.

 

Maratonski stečajni postupak nekada državnog preduzeća “Neimarstvo”, koje je u poslijeratnom periodu privatizovano sa izuzetno zamršenom vlasničkom strukturom, Škuletić je pokrenuo 2013. godine.

 

Učinio je to na osnovu notarskog ugovora sa pomenutom firmom, koji se odnosio na advokatske usluge vrijedne 54.000 maraka. Uz ugovor nisu bile dostavljene fakture koje bi bile pokriće za cifru koja se potražuje.

 

Nakon potpisivanja notarskog ugovora, on je odmah podnio zahtjev za pokretanje stečajnog postupka iako se stečaj pokreće tek u slučajevima kada ne postoji mogućnost naplate, što nije bio slučaj sa “Neimarstvom”. Naime, preduzeće je u tom trenutku i dalje imalo kapaciteta da radi i zarađuje, te imalo izuzetno vrijednu imovinu.

 

Pokušaj zapljene u Hrvatskoj

 

Škuletićeva potraživanja, koja su od pokretanja stečaja nastavila da rastu zbog zateznih kamata, pa su stigla ubrzo na 63.000 KM, a dodao je još preko 25.000 maraka na ime naknada, nakon što je ušao u Odbor povjerilaca, petočlano tijelo koje u stečajnom postupku zastupa interese svih onih koji potražuju određena sredstva od kompanije.

 

U slučaju „Neimarstva“, pored Škuletića, pomenuto tijelo su činili i predstavnik povjerilaca opšteg isplatnog reda Miroslav Vinduška, predstavnik radnika Jovo Klimović, te predstavnici Poreske uprave i Fonda PIO.

 

Škuletić je pokrenuo i postupak za zapljenu nekretnine „Neimarstva“ u Dubrovniku, što je hrvatski sud prepoznao i obustavio znajući da je firma u stečaju i da o njenim nekretninama u inostranstvu brine i upravlja Fond Investiciono razvojne banke RS.

 

Gotovo istovremeno, Škuletić je pokrenuo stečajni postupak i u kompaniji “Izolater”, kao pravni zastupnik račuvodstvenog biroa njegove punice, Božane Lečić, zbog duga od 7.000 maraka.

 

Obje ove firme su upošljavale prije rata hiljade radnika i imale imovinu u BiH, Srbiji, Crnoj Gori i Hrvatskoj, kao i u Libiji i Alžiru, ali niko ne zna šta je tačno bilo u njihovom posjedu. Odlaskom u stečaj, bez posla i plata ostalo je najmanje 1.400 radnika.

 

Kada se govori o imovini “Neimarstva”, radi se o ekskluzivnom zemljištu površine od oko 14 dunuma na popularnoj lokaciji u Trebinju, na kojoj su predviđene stambeno poslovne zgrade površine preko 60.000 kvadratnih metara.

 

Iako je sudski vještak procijenio vrijednost ovih parcela na oko šest miliona maraka, član Odbora povjerilaca “Neimarstva” i predstavnik povjerilaca kojima se duguje 11,4 miliona maraka, Miroslav Vinduška tvrdi da ono vrijedi najmanje duplo više, ali da nije imao mogućnost da svoje mišljenje istakne na sjednici.

 

On tvrdi da su parcele ‘Neimarstva’ procijenili su ih na 300 KM po kvadratnom metru, a parcele “Industrije alata” odmah pored za 417 maraka po kvadratnom metru.

 

Procjena da zemljište vrijedi 6.328.426 KM nije odgovarala nikome, tvrdi Vinduška, osim potencijalnim kupcima koji bi da jeftino kupe atraktivno građevinsko zemljište.

 

Poreska uprava RS od “Neimarstva” potražuje oko 3.750.000 KM. Svi ostali povjerioci, među kojima su i radnici, potražuju 11,4 miliona.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *