Promovisana knjiga „Izazovi maloljetničke delinkvencije“

Odrastanje je vrlo složen psiho-fizički ali i socijalni proces. To je ujedno i jedan od najintenzivnijih emotivnih i kognitivnih perioda u životu svakog pojedinca. Obilježen je sticanjem znanja i usvajanjem različitih navika, sudova, vrijednosti i stavova. Stoga je veoma bitno obratiti pažnju na adekvatno vaspitanje djece u ovom periodu, budući da preventivnim djelovanjem možemo spriječiti mlade ljude da postanu akteri maloljetničke delinkvencije, koja u većini slučajeva dovodi do kobnih posljedica za pojedinca ali i samo društvo.
Upravo ovom temom bavio se i mr sociologije Vladimir Vasić iz Istočnog Sarajeva u svojoj knjizi „Izazovi maloljetničke delinkvencije“ koja je promovisana u Kulturnom centru Istočno Novo Sarajevo. Knjiga predstavlja korisno štivo, kako u teorijskom određenju maloljetničke delinkvencije, tako i u iznalaženju adekvatnih mjera kojim bi se smanjio broj djece aktera maloljetničke delinkvencije. Autor ističe da su za svaku zdravu i funkcionalnu društvenu zajednicu preduslov društveno-odgovorni mladi ljudi. Njima je potrebno ukazati na probleme i izazove turbulentne svakodnevnice, a ne samo kritički se odnositi prema njihovom ponašanju.

„Pokušao sam da identifikujem uzroke nastajanja raznih oblika devijantnih pojava kod mladih ljudi, takođe sam nastojao da razobličim razvojni put nepoželjnog ponašanja mladih i u kojoj mjeri su sama maloljetna lica odgovorna za svoje nepromišljene postupke, a kako i na koji način im stariji pomognu na tom putu. Nastojao sam dati određene smjernice kako bi se adekvatno detektovao problem i sistemski rješavao“, naveo je Vasić.
O „Izazovima maloljetničke delinkvencije“ govorio je i profesor doktor Drago Vuković, koji je istakao da ova knjiga može u dobroj mjeri da posluži kao jedan važan udžbenik, ne samo studentima, nego i ljudima i institucijama koje se bave problemima kriminaliteta. Profesor navodi da je autorova „orjentacija da kombinujući teorijske pristupe i metodologiju, i koristeći sve važne metode u sagledavanju jedne društvene pojave kao što je maloljetnička delinkvencija dovela do značajnog rezultata. Knjiga ima društvenu opravdanost i korisnost“, zaključuje profesor.
Kriza društvene zajednice u tranziciji, što je svojstveno stanje našeg društva, oštro utiče na mlade ljude, te se njihova reakcija na takvo stanje često manifestuje i kroz kršenje nedozvoljenih djela i radnji za koje društvo kao odgovor ima određene mehanizme i sankcionisanje u skladu sa važećim propisima.
„ Prije svega neophodno je detektovati uzroke nastanka devijantnog ponašanja, pa tek onda preuzimati konkretne korake za rješavanje ove negativne pojave. Naše društvo je postkonfliktno i tranziciono, te kao takvo predstavlja plodno tlo za pojavu socio-patoloških pojava među članovima najosjetljivije populacije.U Bosni i Hercegovini je uočena određena doza institucionalne zatvorenosti i nedovoljne brige za mladim ljudima“ zaključio je Vasić.