Sprema li se u Gradu Istočno Sarajevo sklanjanje kadrova SDS-a sa rukovodećih pozicija?

Pokušavajući da osvoje još jedan mandat gradska uprava na čelu sa bivšim gradonačelnikom Nenadom Vukovićem (PDP) uobičajenim metodama ubiranja glasova pred izbore zapošljavala je svoje kadrove sklapajući sa njima volonterske ugovore. Nakon isteka ugovora većina ovih kadrova za koje se jedva pronašla stolica više u gradskoj upravi, prestali su sa radom.

Nepravilnosti prilikom zapošljavanja 2020. godine potvrdila je i Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske. 

 “Grad je finansirao isplatu sredstava za 50 volontera kod drugih poslodavaca shodno Pravilniku o načinu, kriterijima i postupku finansiranja volonterskog rada od 18.10.2017. godine, kojim se navodi da će se volonterima isplatiti naknada u visini sredstava koja budu planirana budžetom za tu poslovnu godinu. Volonterima je u skladu sa zaključenim ugovorima isplaćivana naknada u iznosu od 200 KM, što nije u skladu sa članom 103. Zakona o službenicima i namještenicima u organima jedinice lokalne samouprave”, stoji u izvještaju Glavne službe za reviziju javnog sektora RS.

Osim toga, ovo nisu bile jedine nepravilnosi u vezi zapošljavanja, sa tri lica zaključeno je više ugovora o privremenim i povremenim poslovima na ukupan period duži od 90 dana u toku godine, što nije u skladu sa Zakonom, a vršioci dužnosti načelnika odjeljenja imenovani su na period duži od perioda propisanog važećim zakonom.

Na čelu preduzeća i ustanova čiji je osnivač Grad Istočno Sarajevo, osim Matične biblioteke, nalazili su se kadrovi SDS-a ili PDP-a (Turistička organizacija, Gradska RTV, Gradska razvojna agencija, Agrarni fond).

Preuzimanjem vlasti novog gradonačelnika Ljubiše Ćosića (SNSD) odmah ili nešto kasnije smijenjeni su svi kadrovi izuzev direktorki Gradske razvojne agencije i Agrarnog fonda. Međutim, zapošljavanje u ova preduzeća kadrova bliskih novoj vlasti na čelu sa SNSD-om i dalje traje, što je potvrdila i direktorka Gradske razvojne agencije Mladenka Pandurević.

„Zapošljavanja je bilo i biće, nastavlja se i danas od preuzimanja vlasti i ovog rukovodstva“, rekla je Pandurević novinarima obraćajući se na posljednoj sjednici Skupštine grada Istočno Sarajevo na kojoj su se našli izvještaju ustanova i preduzeća u okviru Grada.

Političkom igrom, ili što im se zaista nisu svidjeli, jedino izvještaji SDS-ovih direktorki nisu usvojeni, iako se na osnovu brojki ne razlikuju značajnije od ostalih preduzeća i ustanova.

Gradska razvojna agencija ima 10 zasposlenih radnika, ukupnih prihoda 103.847 KM, a rashoda oko 300 000 KM. S obzirom na boj zaposlenih i mogućnosti apliciranje za različite projekte, i te kako skroman rezultat  rada RAIS-a, o čemu se na skupštini nije diskutovalo. Nakon zaključene rasprave direktorka se nije mogla obratiti odbornicima.

„Predsjednik nije dozvolio da se obratim, odnosno nije bilo rasprave, ali je bio dužan po statutu da me pita da li imam nešto da kažem, a ne da zaključi raspravu“, kaže Pandurević i dodaje da je ponosni član SDS-a, i da će to i ostati.

Zamjerke odbornika na rad Agrarnog fonda odnosile su se najviše na to da veći dio, 200 000 KM, odlazi na plate zaposlenih, dok se za konkretnu podršku poljoprivrednoj proizvodnji izdvaja svega 50 000 KM.

Iako je odbnornik SNSD-a Miljan Sladoje postavio pitanje opravdanosti postojanja Agrarnog fonda, s obzirom da opštine daju određena sredstva za podsticaj poljoprivredi, direktorka Ivana Novaković podsjetila ga je da poljoprivreda nije u nadležnosti opština.

Iako načelnik opštine Istočno Novo Sarajevo Jovan Katić opravdava izdvajanje 65 000 KM iz budžeta opštine za otkup proizvoda Hercegovačke kuće, nameće se pitanje zbog čega se u saradnji sa Agrarnim fondom ne otkupljuju i plasiraju proizvodi sa područja Sarajevsko- romanijske regije.

Da li će SDS direktorke biti smijenjene u narednom periodu, ostaje da se vidi.

Jedno je jasno, stranačko kadriranje i vrednovanje na osnovu pripadnosti partiji i dalje je dominantan sistem zapošljavanja u Gradu i gradskim preduzećima i ustanovama, tako da suštinskim promjenom gradske vlasti građani Istočnog Sarajeva nisu dobili ništa, osim drugih ljudi na istim pozicijama.

Autor: Sanja Vasković

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *